ویزای درمانی و پزشکی آلمان

جمهوری فدرال آلمان مقصد شماره یک در بخش کلی پزشکی است. تخمین زده می شود که سالانه تقریباً 250 هزار نفر از 177 کشور جهان در آلمان درمان می کنند . این بیماران عمدتاً از کشورهای همسایه مانند فرانسه ، هلند و لهستان هستند. این کشور حدود 1.2 میلیون یورو در سال از خدمات پزشکی سود می برد.

با وجود این واقعیت که بسیاری از آنها می توانند بدون نیاز به پروسه ای وارد کشور شوند و از خدمات پزشکی آلمان بهره مند شوند اما بسیاری دیگر نمی توانند. با توجه به سیاست های سفر و مهاجرت آلمان ، بسیاری از افراد قبل از سفر به کشور غربی اروپا باید ویزا بگیرند.

ویزای درمانی و پزشکی آلمان   ویزای پزشکی آلمان چیست؟

ویزای پزشکی آلمان مجوزی است که به دارنده خود اجازه می دهد تا با هدف جستجوی و دریافت معالجه پزشکی وارد آلمان شود. این ویزا به خارجی ها این حق را می دهد که هر نوع خدمات پزشکی مورد نیاز خود را در داخل آلمان دریافت کنند ، تا زمانی که قادر به پرداخت هزینه مالی باشند .

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – چه کسی به ویزای پزشکی به آلمان نیاز دارد؟

بسته به ملیت افراد به ویزا برای آلمان ممکن است نیاز داشته باشید و همچنین مدت زمان اقامت در آلمان برنامه ریزی شده است . شما می توانید ویزای آلمان را برای معالجه پزشکی به مدت سه ماه یا ویزای اقامت طولانی تر دریافت کنید.

اگر برای معالجه پزشکی که کمتر از سه ماه طول بکشد نیاز به ورود به آلمان دارید ، ممکن است مجبور شوید ویزای پزشکی شینگن را درخواست دهید . اگر نیاز به دریافت ویزا نداشته باشید شما فقط باید با کلینیک یا بیمارستانی که در آن درمان خود را دریافت خواهید کرد ، هماهنگی های لازم را انجام دهید. در حال حاضر اتباع 62 کشور جهان می توانند در مدت 180 روز بدون ویزا به مدت سه ماه وارد کشور آلمان شوند . از طرف دیگر ، در صورت نیاز به درمانی که بیش از سه ماه در آلمان انجام شود ، ممکن است مجبور شوید ویزای ملی پزشکی را دریافت کنید ، حتی اگر به یکی از کشورهایی که در بالا ذکر شد تعلق داشته باشید.

در این مورد از دریافت ویزا برای معالجه پزشکی معاف می شوید ، تنها در صورتی که تبعه یکی از کشور های زیر باشید:

 • EU / EEA / EFTA
 • استرالیا
 • هندوراس
 • اسرائيل
 • ژاپن
 • کانادا
 • نیوزلند
 • جمهوری کره جنوبی
 • ایالات متحده آمریکا

لطفاً توجه داشته باشید که پس از ورود به آلمان ، باید ثبت نام خود را در مقامات محلی – دفتر ثبت اقامت یا خدمات شهروندی انجام دهید.

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – نحوه اخذ ویزای پزشکی آلمان

اگر به ویزای پزشکی کوتاه مدت یا طولانی نیاز داشته باشید ، برای تکمیل مراحل درخواست ویزای آلمان ، باید مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

 • بررسی کنید که آیا به ویزا احتیاج دارید. از توضیحات گفته شده در بالا ، احتمالاً تاکنون مشخص شده است که آیا به ویزا احتیاج دارید یا خیر.
 • مکان مورد نظر خود را پیدا کنید. در بعضی از کشورها ، ممکن است شما مجبور شوید در سفارت آلمان یا کنسولگری و در موارد دیگر در یک مرکز ویزا که آلمان برای ارائه خدمات ویزا ترتیب داده است استفاده نمایید .
 • مدارک لازم را جمع آوری کنید. این یک بخش اساسی از برنامه شماست.
 • قرار سفارت را تعیین نمایید . در بعضی از کشورها می توانید این کار را بصورت آنلاین انجام دهید ، در حالی که در سایر کشورها ممکن است مجبور شوید جلسات را بصورت حضوری انجام دهید.
 • در مصاحبه شرکت کنید در روز ملاقات خود ، به موقع حضور داشته باشید و مدارک لازم را به ترتیب مرتب کنید.
 • صبر کنید تا پرونده شما پردازش شود .

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – کجا باید برای دریافت ویزای پزشکی آلمان اقدام نمایید ؟

بسته به نحوه تنظیم سفارت آلمان برای تقاضای ویزا در کشور شما ، ممکن است مجبور شوید ویزای پزشکی آلمان را از طریق زیر درخواست کنید:

 • سفارت آلمان در کشور خود
 • یک کنسولگری آلمان در کشور خود
 • یک مرکز ویزا که سفارت آلمان در آن ویزای خارج از کشور را صادر می نماید .

با این حال ، سفارت آلمان تنها جایی است که صرف نظر از ملیت یا نوع ویزا ، مسئولیت پردازش درخواست ویزا را بر عهده دارد.

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – چه موقع برای ویزای پزشکی در آلمان اقدام كنید

البته شما نمی توانید هر زمان که بخواهید درخواست ویزا خود را ارسال کنید. آلمان در مورد درخواست ویزا قوانین بسیار سختگیرانه ای دارد. به شما پیشنهاد می شود حداقل سه هفته قبل از سفر به آلمان ، درخواست خود را ارسال كنید ، اما طبق قوانین ، می توانید درخواست خود را سه ماه قبل از سفر و آخرین فرصت این درخواست آن دو هفته قبل از سفر ارسال نمایید .

با این وجود ، در موارد فوق العاده ، سفارت آلمان امکان پذیرش درخواست ویزا را اگر وضعیت بهداشتی متقاضی ناگهان بدتر شود قرار داده است .

ویزای درمانی و پزشکی آلمان

ویزای درمانی و پزشکی آلمان

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – مدارک و نیازهای ویزای پزشکی آلمان

لیست مدارک لازم برای ویزای پزشکی آلمان به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده . لطفاً در انتخاب فرم مناسب دقت کنید ، زیرا فرم ویزای کوتاه مدت با فرم ویزای اقامت طولانی متفاوت است. اطلاعات را صحیح ارائه دهید. فرم را دو بار چاپ کنید و در پایان هر دو نسخه را امضا کنید.
 • دو عکس گذرنامه. این عکس ها باید مطابق با شرایط عکس ویزا در طی سه ماه گذشته گرفته شوند.
 • پاسپورت معتبر. گذرنامه شما نباید از 10 سال قدیمی تر و با اعتبار سه ماه فراتر از تاریخ بازگشت برنامه ریزی شده به کشور خود باشد . همچنین باید یک صفحه خالی برای برچسب ویزا داشته باشد و سایر معیارهای گذرنامه را نیز برآورده سازد.
 • یک کپی از صفحه داده گذرنامه شما کپی اندازه A4
 • بیمه درمانی مسافرتی در اروپا. نامه ای که توسط شرکت بیمه درمانی شما صادر شده است و تأیید می کند که شما بیمه مسافرتی دارید ، که شامل هرگونه هزینه اورژانس پزشکی یا بستری در بیمارستان با حداقل 30،000 یورو است .
 • رزرو پرواز ، بلیط قطار و یا سایر موارد.
 • اگر کارمند هستید ، باید نامه ای را توسط کارفرمای خود ارسال کنید ، که تاریخ مرخصی شما را تأیید می کند.
 • اسنادی که نیاز متقاضی به درمان را تایید می نماید:
 1. گواهی پزشک معالج که نیاز فرد به معالجه خاص پزشکی در آلمان را تأیید می کند
 2. گواهی پزشک معالج که تأیید می کند درمان لازم توسط یک درمانگاه / بیمارستان در آلمان انجام می شود
 3. اثبات قرار ملاقات در درمانگاه / بیمارستان
 4. اثبات پیش پرداخت پرداخت ترتیبات درمانی / مالی با پزشکی در آلمان
 5. مکاتبات بین پزشک اعزام کننده و پزشک پذیرنده
 6. نامه تضمین شده از متقاضی برای اطمینان از توانایی بیمار برای هزینه های اضافی پزشکی ( برای هزینه های پیش بینی نشده برای درمان پزشکی)
 7. تأیید اسکان در کلینیک پزشکی
 • اثبات اسکان. اگر می خواهید در کل دوره خود در آلمان در یک بیمارستان بمانید ، باید تأیید این بیمارستان را برای اثبات این مسئله ارسال کنید. در غیر این صورت ، باید یک هتل رزرو کنید ، و یا یک دعوت نامه توسط یک میزبان آلمانی یا یک قرارداد اجاره ای ، که در آن اقامت دارید ارائه نمایید .
 • اثبات وضعیت مدنی: شناسنامه ازدواج ، شناسنامه فرزندان ، شناسنامه فوت همسر .
 • اثبات وضعیت مالی: علاوه بر اسناد مربوط به معالجه درمانی که در بالا ذکر شد ، باید اثبات کنید که قادر به تأمین هزینه های دیگر هستید. شما می توانید این کار را از طریق تاییدیه بانکی یا نامه حمایت مالی انجام دهید که از طریق آن شخصی تأیید می کند که هزینه های شما را تأمین خواهد کرد . با توجه به وضعیت شغلی خود ، باید موارد زیر را نیز ارسال کنید:
 1. در صورت اشتغال: فیش حقوقی سه ماه گذشته ، قرارداد کار و اجازه مرخصی .
 2. در صورت خود اشتغالی: گواهی تصدی مالکیت یا اثبات مالکیت (مانند سند زمین ، اثبات درآمد حاصل از کشاورزی (فرم فروش) و غیره)
 3. در صورت تحصیل: گواهی اشتغال به تحصیل
 4. در صورت بازنشستگی: حکم بازنشستگی 6 ماه اخیر.

از طرف دیگر ، اگر متقاضی دریافت ویزا برای كودك خردسال خود هستید كه به خدمات پزشکی ارائه شده در آلمان نیاز دارد ، باید مدارك زیر را نیز ارسال كنید:

 • شناسنامه . اصل ، همراه با یک نسخه کپی.
 • نامه رضایت پدر یا مادری که با فرزند سفر نمی کند. یک سند رسمی از والدین ، که به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده و محضری است و بیان می کند که وی هیچ اعتراضی در مورد فرزندشان که سفر می نمایند ندارد.
 • نامه رضایت هر دو والدین. یک سند رسمی از طرف شما و والدین دیگر فرزندتان که به یک زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده و محضری است ، بیان می کند که هیچ اعتراضی در مورد فرزند شما در صورت مسافرت با شخص ثالث ندارد.
 • گواهی فوت والدین در صورت وجود .

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – هزینه ویزای درمانی آلمان

هزینه ای که برای ویزای پزشکی به آلمان پرداخت می کنید بستگی به مدت زمانی که برای ماندن در آلمان برای دریافت درمان کامل خود نیاز دارید ، بستگی دارد. اگر برای مدت زمان کوتاه تر از سه ماه به آلمان مراجعه کرده اید ، باید 60 یورو بپردازید. اگر زیر 12 سال سن داشته باشید ، هزینه 35 یورو باید پرداخت نمایید. برای برخی افراد یا هزینه ای پرداخت نمی شود یا هزینه کمتری پرداخت می شو . از سفارت برای این موارد سوال کنید .  از طرف دیگر ، اگر قصد ویزای طولانی مدت بیش از 3 ماه در آلمان دارید ، باید 75 یورو هزینه بپردازید.

لطفا توجه داشته باشید که در صورت رد شدن ویزا یا کنسل شدن سفر شما ، هزینه ای که پرداخت کرده اید بازپرداخت نمی شود.

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – زمان پردازش ویزای پزشکی آلمان

سفارت آلمان در هر جای دنیا در حدود 10 تا 15 روز زمان می خواهد تا درخواست ویزا را پردازش کند. تأخیرها ممکن است در مواقعی اتفاق بیفتد که سفارت برنامه های زیادی را پردازش می کند. اما ، اگر وضعیت سلامتی شما به طور ناگهانی بدتر شده است ، و شما فوراً به ویزا احتیاج دارید ، ممکن است درخواست شما سریعتر از حد معمول پردازش شود.

ویزای درمانی و پزشکی آلمان  – اعتبار ویزای پزشکی آلمان

مدت زمانی که اجازه اقامت در آلمان را دارید ، بستگی به ویزای درخواستی شما دارد. اگر برای ویزای اقامت کوتاه اقدام کرده اید ، می توانید با 15 روز ویزا دریافت کنید ، یا ویزای ورود چندگانه دریافت کنید. ویزای ورود چندگانه به شما اجازه می دهد تا هر زمان که بخواهید کمتر از 90 روز در مدت شش ماه اقامت کنید و از شینگن خارج شوید. از طرف دیگر ، در صورت دریافت ویزای طولانی مدت ، ممکن است مجاز به ماندن در آلمان تا 12 ماه باشید. پس از اتمام ویزای خود ، اگر برای تکمیل دوره درمانی خود نیاز به مدت طولانی تر در آلمان دارید ، می توانید درخواست تمدید ویزا کنید.

برای تمدید ویزای خود در شرایطی که سلامت شما بهبود نیافته باشد و نیاز به درمان بیشتر دارید و نمی توانید به کشور خود باز گردید می توانید درخواست تمدید ویزا دهید . باید قبل از اتمام مدت ویزا برای تمدید آن اقدام نمایید . بدین منظور باید مدارک بیمارستان و درمان خود را ارائه نمایید .

گروه آتیه آفرینان ایرانیان مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست