نکات مهم اخذ پذیرش و تحصیل در آلمان

بر خلاف بسیاری از کشورها که با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران، دانشجوی کارشناسی در دانشگاه های خود میپذیرند، آلمان از این قاعده مستثنی است. بدین معنا که فرد تنها با ۱۲ تحصیل در ایران (داشتن مدرک پیش دانشگاهی) نمیتواند مستقیم وارد دانشگاه شود و لازم است حتما قبولی در کنکور سراسری ایران در رشته مورد نظر خود را داشته باشد تا بتواند وارد آن رشته در دانشگاه های آلمان شود.
حال اگر فردی نتواند یا تمایل نداشته باشد که قبولی کنکور سراسری را داشته باشد، برای ورود به دانشگاه باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را بگذراند. برای ورود به کالج باید در آزمون ورودی آن که معمولا در قالب یک آزمون به زبان آلمانی است قبول شود. بنابراین داوطلب جهت ورود به دوره کالج نیز باید تا حدودی زبان آلمانی را بداند. تحصیل در کالج های دولتی آلمان تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است. نمرات و معدل فرد متقاضی در ایران باید بالای ۱۸ باشد تا شانس بیشتری برای پذیرش کالج داشته باشد. پس از اتمام این دوره یک ساله (دو ترم تحصیلی) متقاضیان باید در امتحان پایانی این دوره شرکت کنند که بر اساس نمراتی که در این آزمون اخذ میشود و انتخاب رشته شان، در دانشگاه های مختلف آلمان پذیرفته میشوند.
تحصیل در بیشتر کالج های دولتی آلمان رایگان است و تنها هزینه ای که متقاضی پرداخت میکند هزینه خدمات دانشجویی است. این هزینه بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ یورو برای هر سال متفاوت است. اما اگر کسی بخواهد در کالج هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود تحصیل کنند باید وارد کالج های خصوصی آلمان شود که هزینه سالیانه آن بیشتر از ۸۰۰۰ یورو می باشد. ضمن اینکه این کالج ها اکثرا رشته های فنی و انسانی را برگزار میکنند.
اما اگر فردی به عنوان مثال در رشته دندانپزشکی در کنکور سراسری پذیرفته شود میتواند در دانشگاه های آلمان وارد رشته دندانپزشکی شود و دیگر نیازی به گذراندن کالج نمی باشد. همچنین اگر فردی در ایران سال سوم دانشگاه باشد نیازی به گذراندن کالج ندارد و میتواند مستقیم وارد دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان شود.
در مواردی نیز و با شرایط خاص میتوان به کمک موسسه آتیه آفرینان بدون قبولی کنکور نیز وارد دانشگاه در دوره کارشناسی شد.

نکات مهم اخذ پذیرش و تحصیل در آلمان

نکات مهم اخذ پذیرش و تحصیل در آلمان

این شرایط شامل موارد زیر است:
1.وقفه تحصیلی متقاضیان نباید بیش از ۲ سال پس از اتمام دوره پیش دانشگاهی باشد.
2. معدل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد نباید کمتر از ۱۵ باشد
3. متقاضی باید مدرک زبان آلمانی در حد B1 را داشته باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر با گروه آتیه آفرینان تماس بگیرید. 22226777-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست