نحوه نوشتن نامه انگیزشی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان

نامه انگیزه (همچنین به عنوان “بیانیه هدف” شناخته می شود) سندی است که در آن صلاحیت حرفه ای و انگیزه شخصی خود را در مورد انتخاب تحصیل در یک رشته تحصیلی خاص در دانشگاه خاص توصیف می کنید.

این شخصی ترین و مهمترین سندی است که می توانید برای ارسال به دانشگاه در طی مراحل درخواست ارسال کنید. اغلب اوقات نامه انگیزه بیشترین تفاوت را در قبال پذیرش و رد در دانشگاهی که درخواست خود را به آن ارسال می کنید ، ایجاد می کند.

نحوه نوشتن نامه انگیزشی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان چگونه نامه انگیزشی برای آلمان بنویسیم؟

در این نامه می توانید جزئیات مربوط به خود و جالب را بنویسید که می تواند به افسران پذیرش ثابت کند که شما کاندیدای مناسبی هستید که برای شرکت در برنامه آنها انتخاب شده اید. نامه انگیزه نقش تعیین کننده ای در تعیین پذیرش یا عدم پذیرش شما دارد. این می تواند بسیار چالش برانگیز باشد که خود را به روشی معرفی کنید که مؤسسه مطالعاتی را متقاعد کند . حتی اگر دانشجوی برجسته ای با بالاترین نمرات ، موفقیت های بسیار ، و بسیار با انگیزه باشید ممکن است براساس روشی که نامه انگیزشی خود را نوشتید ، به دانشگاه نرسید.

لازم نیست شخصی باشد به گونه ای که باعث شود شما غیر جدی ظاهر شوید ، بلکه بر شخصیت فکری خود متمرکز شوید . همیشه به نقاط قوت و دلایل خود توجه کنید که چرا فرد مناسبی برای این دانشگاه هستید. برای نوشتارهای پیش نویس نهایی خود برنامه ریزی کنید. در مرحله اول ، طرح مفهومی ، سپس طرح ، ساختار و تنظیم دقیق را مد نظر قرار دهید .

 • این مفهوم باید شامل تمام تفکرات شما در مورد این باشد که چرا می خواهید مدرک خاصی را دنبال کنید ، خصوصیاتی که می توانید در برنامه به وجود بیاورید ، چرا دانشگاه خاص بهترین گزینه برای شماست . سپس ، این ایده ها را روی پیش نویس بیاورید .
 • چگونگی نحوه تهیه سند باید شما را حرفه ای نشان دهد . اگر هیچ توضیحی در توضیحات دانشگاه برای نامه شما وجود ندارد ، باید سعی کنید حداکثر دو صفحه آن را بنویسید.
 • ساختار ، جریان نامه را تعریف می کند ، با یک مقدمه روشن خلاصه ای از مطالب را ارائه دهید . نتیجه گیری باید یک بار دیگر به مزایای شخصی شما اشاره کند .
 • در مورد کلمات استفاده شده دقت کنید . شما باید از استفاده کلمات و ساختارهای پیچیده پرهیز کنید زیرا می تواند برای افسران پذیرش مشکل باشد .
 • از زبان نسبتاً فصیح ، متقاعد کننده استفاده کنید ، دستور زبان ، املا را بررسی کنید و همچنین از افراد نزدیک برای ارزیابی متن بازخورد بگیرید .

نحوه نوشتن نامه انگیزشی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان موارد مهم در نوشتن نامه انگیزشی برای آلمان

برخی موارد مهم در نوشتن نامه انگیزشی برای آلمان را برای دانشجویان آورده ایم :

 • آنچه را که قبلاً در فرم درخواست یا CV نوشته شده است تکرار نکنید – این مورد بسیار مهم است که باید در نظر داشته باشید زیرا افسران پذیرش نامه های انگیزشی بسیاری از کاندیداها را دریافت می کنند و اگر تکرار کنید ، خسته کننده خواهد شد.

سعی کنید خود را در موقعیت آنها قرار دهید! ممکن است متوجه شوید که باید در نامه انگیزشی خود خلاق تر ، جالب تر یا جسور تر باشید.

 • بر اساس مشخصات دانشگاه بنویسید – در حالی که نامه انگیزشی خود را می سازید ، مراقب باشید اولویت هایی را که با برنامه های ارائه شده توسط دانشگاه در ارتباط هستند ، در اولویت قرار دهید.

فکر کنید که چگونه از برنامه هایی که وجود دارد می خواهید بهره مند شوید و چرا انگیزه حضور در آن دوره ها را دارید. معمولاً دانشگاه ها در وب سایت های خود الزامات کاملاً واضح و آموزنده ای دارند .

 • معرفی مقدماتی – معرفی شما مهمترین بخش نامه شماست. این جایی است که آنها تصمیم می گیرند که آیا پرونده شما را ادامه می دهند یا آن را به طور کامل عزل می کنند. به روشی بیاندیشید که کلیشه ای نباشد و در عین حال باهوش و جذاب باشید.
 • سعی نکنید نکات بسیار زیادی را بیان کنید – نکته دیگر این است که شما ممکن است خیلی هیجان زده شوید و مایل به نشان دادن بسیاری از دارایی های مهم خود باشید .
نحوه نوشتن نامه انگیزشی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان

نحوه نوشتن نامه انگیزشی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان

ممکن است به نظر بیاید که سعی می کنید چیزهای زیادی برای گفتن داشته باشید اما سعی کنید حالت نمایشی نداشته باشید .

 • چیزی راجع به خودتان به اشتراک بگذارید – وقتی در فعالیت هایی که با برنامه مورد نظر مربوط هستند ، علایق و احساسات خود را به اشتراک بگذارید. به روش هایی فکر کنید که چگونه در الگوهای تفکر و انگیزه شما تجلی یافته است. لحظه ای یا داستانی را به اشتراک بگذارید که در آن اهمیت موضوع را فهمیدید.
 • نامه را به سمت طنز نبرید – نوشتار مثبت بسیار مهم است ، اما تلاش برای اینکه در نامه انگیزشی بسیار شوخ طبعی باشید می تواند به یک روش نادرست تبدیل شود .
 • آنچه برای شما جالب می باشد ممکن است برای شخص دیگر نباشد . درعوض ، سعی کنید طنز را در کنار خود نگه دارید در حالی که تمام وقت مثبت و جالب هستید . طنز بیش از حد می تواند یکی از مواردی باشد که شما را از برنامه رویاهای خود دور می کند.
 • شخص دیگری نباشید – همیشه صدا ، لحن و نفس خود را داشته باشید . سعی نکنید شخصی باشید که نیستید . با صدای واقعی خود صحبت کنید ! درک این موارد برای افسران پذیرش آسان است و شما نباید وانمود کنید که فرد دیگری هستید . شما چیزهای بسیار جالبی دارید که برای شما اتفاق افتاده است و زندگی شما مهم است و مطمئناً خصوصیات منحصر به فردی دارید ، بنابراین به آن موارد فکر کنید و آنها را ارائه دهید. نیازی به تظاهر نیست. بعضی اوقات ، درگیر شدن در زندگی خودمان ممکن است باعث شود که باور نکنیم به اندازه کافی جالب توجه هستیم!
 • به همه سؤالات پاسخ دهید – به پاسخ تمام سؤالی که از شما پرسیده می شود توجه کنید.
 • بیانیه شخصی / نامه انگیزشی خود را در آخرین لحظه ننویسید – این یک نکته بسیار مهم است. به خودتان فرصت کافی بدهید تا پیش نویس های زیادی را بنویسید تا اینکه شخصیت خود را زنده کنید . اگر این کار را طی چند روز یا در روزهای آخر انجام دهید ، ممکن است چیزهای ارزشمندی را فراموش کرده و قوام لازم را نداشته باشد. حداقل یک ماه پیش نوشتن نامه انگیزشی خود را شروع کنید. در مورد اهداف خود روشن باشید!
 • نامه خود را تصحیح کنید – تصحیح مقاله ضروری است. پس از تصحیح کلیه اشتباهات گرامری یا نگارشی یا ساختاری خط ، نامه انگیزشی خود را به کسی بدهید که نظر شما را برای آنها ارزیابی کند و به پیشنهادات آنها گوش دهید. بعد از بارها و بارها خواندن ، ممکن است شما از اشتباهات کوچکی مطلع شوید. همچنین ، به دلیل اینکه ذهن شما دقیقاً منظور شما را می داند ، نادرستی جمله را نبینید. به همین دلیل مهم است که فردی با دید تازه به متن شما نگاهی بیندازد !

نحوه نوشتن نامه انگیزشی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان تفاوت نامه انگیزشی و cover letter  در چیست ؟

هر دو از نظر ساختار تقریباً مشابه هستند اما اهداف متفاوتی دارند. نامه انگیزه عمدتاً در آموزش استفاده می شود ، بنابراین نامه های مختلف انگیزشی وجود دارد.

به عنوان مثال ، شما ممکن است برای بورس تحصیلی به یک انگیزه نامه ، یک نامه انگیزه برای پذیرش دانشگاه و غیره نیاز داشته باشید. در حالی که ، نامه مخصوصی برای اعمال شغل استفاده می شود یا قرار است این نامه برای CV شما ارائه شود که در آن فقط مدارک تحصیلی خود را نشان می دهید. در نامه انگیزشی ، با ارائه دلایل و تجارب دیگری در مدارک شما را شایسته ارزیابی می کند. بنابراین نامه انگیزه کمی ارتباط شخصی تر بین شما و طرف مقابل است ، حداقل برای نحوه تحویل آن.

تا حدی ، نامه انگیزه سومین سند مهم در درخواست شما در پشت مدرک تحصیلی و نمرات شما از تحصیلات قبلی است. به طور طبیعی ، در هنگام ورود به دانشگاه تعداد زیادی دانشجو با همان مدارک و معیارهای شما و تنها نکته ای که به کمیته پذیرش کمک می کند تا بهترین نامزدها را فیلتر کند ، نامه انگیزه شماست.

نحوه نوشتن نامه انگیزشی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان قالب استاندارد برای نامه انگیزشی در دانشگاه های آلمان

یک قالب استاندارد برای نامه انگیزشی در دانشگاه های آلمان وجود ندارد . با این حال چارچوب عمده ای وجود دارد که باید به آنها توجه نمایید . هنگام نوشتن نامه انگیزه ، شروع شما این است که بدانید با چه کسی می نویسید . با در نظر گرفتن این موضوع ، در ابتدای کار ، می توانید نوشتار خود را براساس آن تنظیم کنید . نوشتن نامه انگیزشی برای هر مقطع متفاوت است . مثلا برای نوشتن نامه انگیزشی دکترا انتظار می رود تجارب بیشتری را در آن نشان دهید . باید سعی کنید ارزش دانشگاهی که تحصیل نموده اید را نشان دهید زیرا ممکن است تصوری از دانشگاه شما نداشته باشند . برای نوشتن نامه انگیزشی که تأثیر آن را در برنامه شما بگذارد ، باید تمرین زیادی کنید . بهترین استراتژی برای تمرین با نگاه کردن به نمونه های مختلف میسر خواهد بود .

گروه آتیه آفرینان ایرانیان مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست