نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک

 

تحصیل در چک همواره یکی از بهترین گزینه های تحصیل در اروپا بوده است در این کشور با تحقیقات گسترده ای که در زمینه علوم مختلف و به صورت گسترده انجام می شود این کشور را تبدیل به یکی از بهترین مکان ها برای ادامه تحصیل کرده است. بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا هستند که خواهان تحصیل در دانشگاه های چک هستند. از این رو تمامی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در جمهوری چک باید با نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک آشنا باشند تا بتوانند بهترین مسیر را طی کنند. جمهوری چک کشوریست متمدن با فرهنگ غنی که آداب و رسوم های فراوان و جذابی در آن دیده می شود. این کشور که لحاظ مکانی در اروپای مرکزی واقع شده دوره های مختلف آموزشی در مقاطع کارشناسی تا دکتری ارائه می کند. در پراگ پایتخت جمهوری چک دانشگاه ها و آموزشگاه های مختلفی وجود و از حیث آموزش این شهر نیز محبوبیت فراوانی همانند شهر های پاریس و غیره دارد. در ادامه در خصوص نحوه دریافت پذیرش از دانشگاه های چک توضیحاتی را ارائه می کنیم.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک – شرایط پذیرش دانشگاه های چک در مقاطع مختلف تحصیلی

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های چک و تحصیل در چک دانشجو باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد که یکی از این مراحل آزمون ورودی دانشگاه های جمهوری چک است. بیشتر دانشگاه های جمهوری چک که برنامه های آموزشی ارائه می کنند یک آزمون ورودی نیز برای دانشجویان متقاضی برگزار می کنند تا بهترین دانشجویان انتخاب و اجازه تحصیل در چک به آن ها داده شود.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در خصوص دریافت پذیرش دانشگاه های چک این است که دانشجویان نباید سنی بیشتر از 25 سال و کمتر از 18 سال داشته باشند البته این شرایط سنی برای دانشجویانی است که پس از دریافت دیپلم قصد تحصیل در دانشگاه های چک را دارند. دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در چک را دارند باید حداکثر تا سن 28 سالگی اقدامات اولیه برای تحصیل در دانشگاه های چک را انجام دهند. تحصیل کارشناسی در چک شامل یک دوره سه تا 4 ساله می شود و هر سال تحصیلی در چک نیز همانند ایران به دو ترم تحصیلی تقسیم می شود و از جمله شروط ورود به این مقطع تحصیلی نیز داشتن دیپلم دبیرستان یا پیش دانشگاهی است و این امکان وجود دارد که دانشجویانی که فقط مدرک دیپلم دبیرستان را دارند دوره های پیش دانشگاهی را در کالج های چک بگذرانند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چک نیز بیشتر به رشته تحصیلی فرد بستگی دارد و می تواند تا 3 سال نیز به طول بی انجامد ولی در بیشتر رشته های تحصیلی این مدت زمان در حدود 2 سال است. از جمله شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های چک در مقطع کارشناسی ارشد نیز داشتن مدرک کارشناسی است و در صورتی که دانشجو رزومه تحصیلی مناسبی داشته باشد امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز برای فرد وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکتری در چک نیز معمولا در یک دوره سه تا پنج ساله انجام می پذیرد و دانشجویان در صورت داشتن مدرک زبان انگلیسی و همچنین مدرک کارشناسی ارشد و همچنین داشتن یک استاد راهنمام می توانند پذیرش دانشگاه های جمهوری چک را برای تحصیل دکترا در چک به دست آورند. در این مقطع تحصیلی نیز بورسیه های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است و دانشجویانی که رزومه تحصیلی بسیار مناسبی داشته باشند می توانند از این بورسیه های تحصیلی استفاد کنند.

از جمله شرایط تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک تسلط داشتن دانشجو به زبان چکی است البته در این کشور تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است ولی محدود به یک سری رشته ها می شود. تحصیل در مقطع کارشناسی در چک عموما به زبان چکی است ولی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می توان از زبان انگلیسی نیز استفاده کرد.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک – شرایط پذیرش دانشگاه های چک در رشته های پزشکی

یکی از مواردی که همواره متقاضی زیادی برای آن وجود داشته است تحصیل پزشکی در چک بوده است . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک معمولا در یک دوره 5 تا 6 ساله انجام می شود و دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه های چک برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید حتما مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده باشند همچنین با توجه به کاربرد زیاد زبان انگلیسی در این دور رشته تحصیلی داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز بسیار مهم می باشد. همچنین از جمله مواردی که توسط دانشگاه های جمهوری چک مورد بررسی قرار می گیرد ریز نمرات تحصیلی دانشجو است . داشتن نمره بالا در دروس تخصصی زیست ، فیزیک و شیمی می تواند شانس دانشجو را در خصوص دریافت پذیرش از دانشگاه های چک افزایش دهد.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک – مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های چک

 

به طور کلی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های جمهوری چک نیاز است که دانشجو مدارک زیر را برای دانشگاه مورد نظر در جمهوری چک ارسال کند :

 

 1. کپی از پاسپورت
 2. دریافت فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مربوطه و تکمیل آن
 3. آخرین مدارک تحصیلی مانند دیپلم ، کارشناسی و کارشناسی ارشد
 4. ریزنمرات تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی به صورت ترجمه شده
 5. گواهی عدم سوء سابقه
 6. سوابق تحصیلی و کار های تحقیقاتی
 7. سوابق کار مربوط به رشته تحصیلی

 

 نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های چک – مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی چک

برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک نیاز است که انشجو مدارک زیر را در هنگام مراجعه به سفارت چک به همراه داشته باشد :

 1. دریافت فرم درخواست ویزای تحصیلی چک و تکمیل آن
 2. نامه پذیرش دانشگاه مربوطه در چک
 3. پاسپورت با اعتبار کافی
 4. چند قطعه عکس پاسپورتی
 5. اثبات تمکن مالی
 6. تایید محل اقامت در چک
 7. بیمه سلامت بین المللی
 8. مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات تحصیلی به صورت ترجمه شده
 9. مدارک هویتی به صورت ترجمه شده
 10. گواهیم عدم سوء سابقه
 11. گواهی سلامت پزشکی

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست