نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس

سوئیس یا با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس کشوری است که در اروپای غربی واقع شده است این کشور با کشور هایی مانند آلمان ، اتریش ، لیختن اشتاین ،  ایتالیا و همچنین فرانسه همسایه است. جمعیت سوئیس در حدود 5.7 میلیون نفر است که در حدود 22 درصد از این جمعیت را مهاجران تشکیل می دهند. کشور سوئیس به دلیل ارائه کردن اموزش های بسیار عالی توسط دانشگاه ها و موسسات خود همواره یکی از معروف ترین کشور ها در خصوص تحصیل در اروپا بوده است به همین خاطر بسیاری از افراد هستند که علاقه مند به دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس هستند. به دلیل وجود سه زبان در این کشور که زبان های فرانسوی و آلمانی و ایتالیایی می باشند دانشجویان برای تحصیل با مشکلات زبانی کمتری برخورد می کنند چرا که علاوه بر این زبان ها دانشگاه های این کشور آموزش هایی را نیز به زبان انگلیسی ارائه می کنند. این کشور از طیف گسترده ای از فرهنگ های مختلف تشکیل شده است که می تواند علاوه بر یک تجربه بسیار عالی ، دانشجو را برای رسیدن به هدف اصلی خود کمک کند. در این مقاله می خواهیم در خصوص نحوه اخذی پذیرش از دانشگاه های سوئیس توضیحاتی را ارائه کنیم تا علاقه مندان با شرایط تحصیل در سوئیس آشنا شوند.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس – شرایط پذیرش دانشگاه های سوئیس

به طور کلی در کشور سوئیس در حدود 12 دانشگاه دولتی و همچنین تعدادی دانشگاه خصوصی و علمی کاربردی و همچنین دانشگاه تحقیقاتی وجود دارد و دانشگاه های این کشور نیز معمولا توسط دولت سوئیس پشتیبانی می شوند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئیس برای شهروندان سوئیسی رایگان و در برخی موارد نیز که هزینه ای دریافت می شود بسیار کم است. ولی دانشجویان بین المللی باید به طور سالانه شهریه ای را به دانشگاه خود پرداخنت کنند. در بسیاری از موسسات موجود در سوئیس هزینه های دانشجویان خارجی با شهروندان این کشور یکسان است و یا فقط اختلاف بسیار جزئی در آن وجود دارد که این خود گواه بر تمایل این کشور به جذب دانشجویان بین المللی است. از میان دانشجویانی که هر ساله برای تحصیل وارد دانشگاه های سوئیس می شوند در حدود 21 درصد از آن ها دانشجویان بین المللی هستند

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس معمولا در یک دوره سه ساله انجام می شود البته در برخی رشته های تحصیلی نیز این امکان وجود دارد که مدت تحصیل به چهار سال نیز افزایش داشته باشد و همچنین از جمله شروط دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و یا پیش دانشگاهی می باشد. در برخی رشته های تحصیلی که دانشجو حتما باید پیش دانشگاهی داشته باشد می تواند در صورت نداشتن این مدرک تحصیلی دوره ای را در کالج ها و موسسات سوئیس بگذراند و پس از کسب کردن مدرک خود درخواست خود را در خصوص پذیرش دانشگاه های سوئیس اعلام کند. همچنین برای تحصیل در سوئیس مورد دیگری که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس بسیار مهم است داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا مدارک دیگر زبان های رسمی در این کشور است. در دانشگاه های سوئیس بیشتر از دو زبان فرانسوی و آلمانی برای آموزش استفاده می شود و از این رو دانشجویان باید حداقل مدرک زبان آلمانی در حد b1 و یا فرانسوی معادل آن را داشته باشند. البته برای تحصیل در سوئیس می توان از زبان ایتالیایی نیز استفاده کرد ولی به دلیل کمتر بودن دانشگاه های ایتالیایی زبان به نسبت دانشگاه های آلمانی زبان و فرانسوی زبان بیشتر پیشنهاد می شود که دانشجو از طریق یکی از زبان های فرانسوی و یا آلمانی درخواست خود را در خصوص تحصیل در سوئیس اعلام کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز معمولا در یک دوره یک تا دو ساله انجام می شود و از جمله شروط ورود و دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس نیز داشتن مدرک کارشناسی است. همچنین در این مقطع تحصیلی توجه ویژه ای به ریزنمرات تحصیلی و کار های تحقیقاتی و سوابق تحصیلی دانشجو می شود و معمولا دانشجویانی که سوابق بهتر و همچنی مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی بهتری داشته باشند پذیرش دانشگاه های سوئیس را دریافت می کنند.

تحصیل دکترا در سوئیس نیز عموما در یک دوره سه تا پنج ساله انجام می پذیرد و از جمله شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های سوئیس در خصوص تحصیل دکتری در سوئیس داشتن مدرک کارشناسی ارشد است و همچنین دانشجویان باید سعی کنند که در این کشور استاد راهنمایی را مطابق با موضوع انتخابی خود برای انجام پایان نامه پیدا کنند و از طریق تایید استاد راهنما و انجام مراحل مختلف پذیرش دانشگاه سوئیسی را دریافت کنند. از آن جایی که تحصیل دکتری در سوئیس بیشتر در زمینه های تحقیقاتی متمرکز است بهتر است که دانشجویان حداقل سوابق تحقیقاتی را در کارنامه تحصیلی خود داشته باشند تا بتوانند آسان تر پذیرش دانشگاه های سوئیس را دریافت کنند.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس – مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس

 

به طور کلی دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس نیازمند داشتن مدارک زیر هستند. این مدارک معمولا در هنگام ارائه درخواست به دانشگاه مربوطه باید به این دانشگاه ارسال شود تا پرونده تشکیل شده و مورد بررسی قرار گیرد :

 1. کپی از پاسپورت دارای اعتبار
 2. آخرین مدارک تحصیلی مانند دیپلم ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد
 3. تمامی ریزنمرات تحصیلی به صورت ترجمه شده
 4. تمامی پروژه های انجام شده توسط دانشجو
 5. ارائه یک پروپوزال مناسب برای تحصیل دکتری
 6. مدرک زبان انگلیسی ترجیحا آیلتس 6 به بالا
 7. مدرک زبان فرانسوی یا آلمانی در حدود b1
 8. فرم درخواست پذیرش به صورت تکمیل شده
 9. دو قطعه عکس پاسپورتی
 10. رسید پرداخت هزینه درخواست
نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس – دانشگاه های برتر سوئیس

همانطور که اشاره کردیم دانشگاه های سوئیس به سه دسته آلمانی زبان ، فرانسوی زبان و ایتالیایی زبان تقسیم می شوند ولی دانشگاه ها و موسسات خصوصی دیگری نیز وجود دارد که زبان تحصیل در آن ها انگلیسی است در این قسمت به برخی از مهم ترین دانشگاه های سوئیس اشاره می کنیم :

 1. دانشکده بازرگانی ژنو
 2. موسسه Adolphe Merkle
 3. دانشگاه سنت گالن ( HSG )
 4. دانشگاه زوریخ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست