نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

 

اسلواکی یا جمهوری اسلواکی یکی از کشور های اروپای مرکزی است . این کشور با کشور های مختلفی مانند اتریش ، جمهوری چک ، مجارستان ، لهستان و اوکراین همسایه است. پایتخت اسلواکی شهر براتیسلاوا می باشد که به نوعی مهم ترین و بزرگ ترین شهر این کشور است. این کشور با داشتن درآمد بالای اقتصادی که در چندین دهه گذشته داشته است یکی از بالاتری رشد های اقتصادی را در بین دیگر کشور های دنیا داشته است و از این رو سطح کیفی آموزش و زندگی نیز در این کشور پیشرفت های بسیاری پیدا کرده است. در چندین سال گذشته که مهاجرت تحصیلی به اروپا افزایش پیدا کرده یکی از کشور هایی که توجه ویژه ای به آن شده است کشور اسلواکی می باشد. این کشور با داشتن دانشگاه های بسیار عالی یکی از مقاصد بسیار جذاب برای دانشجویانی شده است که قصد تحصیل در یکی از کشور های اروپایی را داشته اند. برای تحصیل در دانشگاه های اسلواکی نیاز است که دانشجو بتواند از دانشگاه های اسلواکی پذیرش دریافت کند. به همین خاطر تمامی دانشجویان باید با نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی آشنا باشند تا بتوانند به خواسته خود برسند. در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم و توضیحاتی را در خصوص پذیرش دانشگاه های اسلواکی به شما ارائه کنیم.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی – شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

همانطور که شاید بیشتر شما دوستان بدانید تحصیل کارشناسی در اسلواکی معمولا در یک دوره 3 تا 4 ساله انجام می پذیرد از این رو برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلواکی در این مقطع تحصیلی نیاز است که دانشجو حداقل مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشد. همچنین داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور به نوعی امتیاز محسوب می شود چرا که در بیشتر دانشگاه های اسلواکی زبان رسمی آموزش به زبان رسمی این کشور است. از این رو دانشجویان باید بعد از پذیرش از دانشگاه های اسلواکی اقدام به گذراند دوره های آموزشی زبان رسمی این کشور کنند تا با تسلط پیدا کردن به این زبان جواز حضور در کلاس های درس دانشگاه های اسلواکی را کسب کنند. یکی دیگر از مواردی که در خصوص تحصیل کارشناسی در اسلواکی بسیار مهم است سن دانشجویان است ؛ طبق قوانین آموزشی در اسلواکی دانشجویان این مقطع باید سنی بیشتر از 18 سال و کمتر از 24 سال داشته باشند.

یکی از مواردی که در خصوص دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلواکی بسیار مهم است روزمه تحصیلی می باشد معمولا دانشجویانی که دارای مقاله های ثبت شده و یا پروژه های تکمیل شده در حوزه تحصیلی خود هستند شانس به مراتب بیشتری برا اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی دارند.

تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی نیز معمولا در یک دوره 1 تا دو سال انجام می شود و نیاز اصلی برای ورود به آن نیز داشتن مدرک کارشناسی و همچنین مدرک زبان انگلیسی در صورت تحصیل به این زبان است. در این مقطع تحصیلی برنامه های بیشتری به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان برای شرکت در دانشگاه های اسلواکی نیز نیاز به مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 و یا تافل معادل آن را دارند. دانشجویان در این مقطع تحصیلی نیز باید سنی کمتر از 30 سال داشته باشند تا مورد پذیرش دانشگاه های اسلواکی قرار بگیرند.

تحصیل در مقطع دکتری در اسلواکی نیز شامل یک دوره 3 تا 4 ساله می شود و برای ورود به آن نیز نیاز است که دانشجو حتما مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشد و همچنین تسلط داشتن به زبان انگلیسی نیز برای تحصیل بسیار مهم است. مدرک زبان مورد قبول دانشگاه های اسلواکی در مقطع دکترا معمولا آیلتس 6.5 به بالا است. همچنین در این مقطع تحصیلی شرایط سنی خاصی در نظر گرفته نشده است و هر فردی با هر سنی می تواند برای این دوره های آموزشی ثبت نام کند.

جالب است بدانید که تمامی افرادی که بتوانند به زبان رسمی این کشور یعنی اسلواک صحبت کنند و یا آن را یادبگیرند می توانند به صورت رایگان در مدارس و دانشگاه های اسلواکی به تحصیل بپردازند.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی – نحوه دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

تمامی دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در اسلواکی هستند باید قبل از شروع سال تحصیلی اسلواکی اقدام به ارسال مدارک تحصیلی خود به دانشگاه مربوطه در اسلواکی کنند تا پرونده تحصیلی آن ها مورد بررسی قرار بگیرد و در هنگام شروع سال تحصیلی دانشجو بتواند تحصیل در دانشگاه های اسلواکی را شروع کند. سال تحصیلی در اسلواکی از اول ماه سپتامبر شروع و تا 31 آگوست ادامه پیدا می کند. سال تحصیلی در اسلواکی به دو نیم سال تقسیم می شود که نیم سال اول تابستانی از سپتامبر شروع و تا ژانویه است و نیم سال دوم زمستانی نیز از فوریه تا ژوئن می باشد. دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلواکی باید مدارک مختلفی را ارسال کنند که در بخش بعدی آن مدارک ذکر می شود.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی – مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش دانشگاه های اسلواکی

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلواکی نیاز است که دانشجو مدارک مختلفی را ارائه کند که در این قسمت به مهم ترین و عمومی ترین آن ها اشاره می کنیم:

 1. کپی از پاسپورت و مدارک هویتی
 2. کپی و ترجمه آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات تحصیلی : برای شرکت کارشناسی دیپلم ، شرکت کارشناسی ارشد مدرک کارشناسی ، شرکت در دکترا مدرک کارشناسی ارشد
 3. مقالات منتشر شده علمی در صورت وجود
 4. کپی از مدرک زبان انگلیسی
 5. دریافت و تکمیل فرم پذیرش دانشگاه مربوطه که باید در هنگام ارسال مدارک ارسال شود
 6. چند قطع عکس سه در چهار
 7. در برخی موارد نامه تمکن مالی
نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی – هزینه های زندگی و تحصیل در اسلواکی

هزینه های زندگی در اسلواکی با توجه به سبک زندگی دانشجو و شهر مورد نظر می تواند تا مقدار قابل توجهی متفاوت باشد ولی اگر بخواهیم به طور کلی هزینه های زندگی در اسلواکی برای یک دانشجو را در نظر بگیریم می توانیم بگوییم که برای یک ماه زندگی نیاز به مبلغی در حدود 900 تا 1200 یورو است البته این مقدار هزینه می تواند با توجه به نوع محل اقامت ، نوع تهیه غذا ، نوع حمل و نقل مورد استفاده و موارد دیگر بسیار متفاوت باشد . در خصوص هزینه های تحصیل در اسلواکی نیز باید بگوییم که هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که به زبان اسلواکی تسلط دارند رایگان می باشد ولی برای دانشجویان دیگر که می خواهند به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند این هزینه ها 2 تا 8 هزار یورو در سال با توجه به رشته تحصیلی است.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی – مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اسلواکی

دانشجویان بین المللی در صورتی که بخواهند بیش از 90 روز در اسلواکی بمانند باید حتما نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اسلواکی اقدام کنند. فرد متقاضی باید سه ماه قبل از سفر به اسلواکی مدارک زیر را به سفارت اسلواکی ارائه کند:

 1. فرم درخواست ویزای تحصیلی اسلواکی به صورت تکمیل شده
 2. چند قطعه عکس
 3. پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه
 4. تمکن مالی
 5. نامه عدم سوء سابقه
 6. نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر در اسلواکی
 7. بیمه مسافرتی

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست