شرایط کار در جمهوری چک برای دانشجویان

شرایط کار در جمهوری چک برای دانشجویان – هزینه زندگی در جمهوری چک

جمهوری چک یکی از کشورهای اروپای مرکزی میباشد که هر ساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر جمهوری چک به آن مهاجرت میکنند. یکی از مواردی که دانشجویان قبل از مهاجرت به جمهوری چک درباره آن تحقیق میکنند، هزینه های زندگی در جمهوری چک و شرایط کار دانشجویی در آن میباشد. هزینه های زندگی در جمهوری چک نسبت به خیلی از کشورهای اروپایی پایین تر است. البته هزینه زندگی در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک بیشتر است و مقدار دقیق هزینه زندگی به سبک زندگی دانشجویان بستگی دارد. طبق تجربیات دانشجویان در سالهای اخیر، یک نفر ماهیانه 500 الی 700 یورو بایستی بابت هزینه های زندگی اش از قبیل خوراک، خوابگاه، رفت و آمد و… در نظر بگیرد. البته دانشجویان حین تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک اجازه کار دارند که با درامد حاصل از آن میتوانند تا حدودی هزینه های زندگیشان را تامین کنند. دانشجویان بایستی به این نکته توجه نمایند که در پیدا کردن کار دانشجویی، تسلط به زبان چکی و داشتن تجربه کاری بسیار تاثیرگذار است.

شرایط کار در جمهوری چک برای دانشجویان – شرایط کار دانشجویی در کشور جمهوری چک

دانشجویان حین تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک، اجازه کار کردن دارند که البته قوانین آن برای دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است. دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا که در کشور جمهوری چک مشغول به تحصیل اند، نیاز به اخذ مجوز برای کار کردن در جمهوری چک ندارند و محدودیت ساعتی برای کار کردن برایشان وجود ندارد اما دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل به کشور جمهوری چک مهاجرت کرده اند بایستی نسبت به اخذ مجوز کار اقدام نمایند. برای اخذ مجوز کار دانشجو بایستی خودش یا وکیلش در خدمات محلی درخواست دهد که هزینه آن 500 کرون چک میباشد. مجوز کار برای مدت زمان مشخصی صادر میشود که زمان آن برای حداکثر 2 سال است البته دانشجویانی که تحصیلشان بیش از دو سال در جمهوری چک زمان ببرد میتوانند پس از اتمام مدت مجوز کار، مجددا درخواست مجوز کار بدهند. مجوز صادر شده برای کارفرمای ذکر شده معتبر است و در صورت تغییر کارفرما، دانشجو بایستی مجدد درخواست مجوز کار دهد.

شرایط کار در جمهوری چک برای دانشجویان – ساعت کاری و حقوق دریافتی دانشجویان در جمهوری چک

دانشجویان بایستی به این نکته توجه داشته باشند که کار حین تحصیل در جمهوری چک نمیتواند شغل اصلی آنها باشد زیرا هدف اصلی دانشجو ادامه تحصیل میباشد. دانشجویان در مقطع کارشناسی، 10 ساعت در هفته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند. حداقل حقوق دریافتی دانشجویان از کار دانشجویی 100 کرون چک به ازای هر ساعت است.

شرایط کار در جمهوری چک برای دانشجویان – راه های پیدا کردن کار دانشجویی در جمهوری چک

– مراجعه به وبسایت وزارت کار جمهوری چک (بخش استخدام)
– آگهی های چاپ شده توسط کارفرمایانی که درخواست نیروی کار دارند
– مراجعه به آژانس های کاریابی جمهوری چک
– روزنامه های جمهوری چک
– از طریق Jobdays که برای استخدام کارجویان، یک نمایشگاه فرصت های شغلی تجاری میباشد

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا
شماره تماس 02172207

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست