زبان رسمی کشور سوئیس (Switzerland)

سوئیس کشوری است که در کوه های آلپ قرار گرفته  و به عنوان یک کشور کوهستانی شناخته می شود و خشکی های آن بیشتر از هر کشور دیگری می باشد. این کشور کوهستانی یکی از زیباترین کشورهای جهان است  که دارای زمستان های بسیار سرد بوده و میزان برفی که در این کشور می بارد بسیار زیاد است.

جالب است بدانید که سوئیس کشوری چند زبانه و دارای ۴ زبان رسمی‌است: آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و رمنش(Romansh).دولت فدرال در این کشور موظف به استفاده از زبان‌های رسمی‌ است و در مجلس فدرال از ترجمه همزمان استفاده می‌شود. زبان آلمانی که در سوئیس به کار می‌رود با آلمانی که در آلمان به کار می‌رود، تفاوت‌های بسیاری دارد و گویش‌های متنوعی را در بر می‌گیرد. به این گروه از گویش‌های مختلف «آلمانی سوئیسی» می‌گویند.

۶۴% از  جمعیت کشور سوئیس زبان آلمانی زبان اولشان محسوب میگردد که این زبان در قسمتهای شمالی و مرکزی زبان اول میباشد  . ۱۹٪ زبان فرانسوی زبان اولشان است که اکثرا در غرب این کشور زندگی میکنند . ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن میگویند که غالبا در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آنها به زبان رومانش صحبت میکنند که در قسمت جنوب شرقی این کشورساکن میباشند .

زبان رسمی کشور سوئیس – تاریخچه زبان در سوئیس

سوئیس کشوری است با سیاست جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند.
کل این سرزمین از ۲۶ کانتون یا قسمت‌های اجرایی تشکیل شده که هر کدام توافق کرده‌اند با یکدیگر همکاری داشته باشند .با این حساب سوئیس بیشتر یک فدراسیون به حساب می‌آید تا یک ملت. اگر در تاریخ به عقب بازگردیم این کانتون‌ها دولت‌هایی کاملاً پادشاهی بودند که هر کدام مرز، ارتش، آداب و رسوم و زبان خاص خودشان را داشتند به طور کلی هرگز یک دولت مرکزی قوی در سوئیس وجود نداشت. به موجب آن کانتون‌ها موفق شدند سطحی از کنترل شخصی آمورشان را در دست بگیرند. این یعنی هر کدام از آن‌ها امکان آن را داشتند که به زبان خودشان صحبت کرده و مجبور به استفاده از یک زبان یکتای سوئیسی نباشند. برای حفظ صلح، هر کانتون این امکان را دارد که درباره‌ی زبان رسمی‌اش تصمیم بگیرد.
در بخش جنوبی این کشور  زبان ایتالیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در سمت غرب آن  زبان فرانسوی، در نواحی مرکزی و شرقی هم زبان آلمانی بیشتر رواج دارد. رومانش زبان رسمی جنوب غرب است. در واقع گفته می‌شود که خطی نامرئی روی نقشه‌ی سوئیس وجود دارد که بخش فرانسوی زبان و آلمانی زبان را از هم جدا می‌کند. این خط در هر دو طرف به نام «روستی‌ گرابن (Röstigraben) شناخته می‌شود که به‌طور کل  خط روستی  خوانده می‌شود. روستی نام یک غذای درست شده از سیب زمینی است که در بخش آلمانی محبوبیت ویژه‌ای دارد.

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارئه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا
شماره تماس 02172207

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست