زبان رسمی کشور اسلواکی

جمهوری اسلواکی که در اروپای مرکزی واقع شده است ، کشوری محصور در خشکی است. زبان رسمی جمهوری اسلواکی ، زبان اسلوواک است . این زبان که یک زبان هند اروپایی است از خانواده ی زبان ‌های اسلاوی‌ محسوب می شود. زبان اسلوواک که به زبان چکی نزدیک است ، در کنار زبان‌های چک، لهستانی و سورابی شاخه اسلاوی باختری را دربرمی‌گیرد.

حدود 5 میلیون گویش ور به زبان اسلوواک در کشور اسلواکی وجود دارد. در آمریکا هم 500 هزار نفر که به این کشور کوچ کرده اند به زبان اسکوواکی صحبت می کنند.  همچنین پیش‌از فروپاشی چکسلواکی در جمهوری چک کنونی اسلوواک‌زبانانی ساکن شدند که تعداد آنها  به ۳۲۰هزار نفر می رسد.در سایر کشور ها نیز اسلواک زبانان زیادی ساکن شده اند که  روی ‌هم‌ رفته شمار این گویش وران به  ۶ میلیون برآورد شده است. در این مقاله قصد داریم زبان رسمی اسلواکی را بررسی نمایم.

زبان رسمی کشور اسلواکی

زبان رسمی کشور اسلواکی

زبان رسمی کشور اسلواکی  پیوند زبان اسلوواک با سایر زبان ها

زبان مردم کشور اسلواکی، زبان اسلوواک می باشد که این زبان از دل زبان اسلاوی و  مستقل از سایر زبان ‌های اسلاوی برخاسته ‌است.

در حال حاضر  زبان اسلواک در پیوند با زبان ‌های اسلاوی باختری می باشد . اسلواک‌ زبانان و چکی‌ زبانان  واژه های مشترک و زبانی  نزدیک به هم ارند  چرا که در راستای همزیستی دراز تاریخی آنها تا از میان رفتن کشور چکسلواکی سبب این امر شده است.

 

سامانه نوشتاری دو زبان اسلواک‌ و چکی‌ بسیار نزدیک به هم می باشدولی دارای دو اختلاف ‌های آواشناسانه و دستوری چندی با هم  می باشند. قدمت  زبان چکی در اسلواک به سده ۱۴ میلادی باز می ‌گردد. امروزه بزرگسالان جمهوری اسلواک به سادگی زبان چکی را متوجه می شوند و نیز بدون ‌آن‌ که نیاز به ترجمه داشته باشند تا اندازه ‌ای لهستانی و سورابی نیز می ‌فهمند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست