زبان رسمی سوئیس

سوئیس کشوری در اروپای غربی می باشد .سوئیس کشوری چند زبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته شده است. در کشور سوئیس یکی از زبان‌ های رسمی ‌به غیر از زبان بومی‌ منطقه در مدارس اجباری می باشد . بنابراین اکثر سوئیسی‌ ها حداقل به دو زبان تسلط دارند و دست‌کم دو زبانه هستند. زبان اول و پر گویش ترین آنها زبان المانی می باشد که۶۴٪ جمعیت را به خود اختصاص داده است.  این زبان در قسمتهای شمالی و مرکزی زبان اول است . ۱۹٪ زبان فرانسوی زبان اولشان است که اکثرا در غرب این کشور زندگی می کنند . ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن می گویند که غالبا در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آنها به زبان رومانش صحبت می کنند که در قسمت جنوب سوئیس ساکن هستند.  در این مقاله قصد داریم زبان رسمی سوئیس را بررسی نمایم.

زبان رسمی کشور سوئیس زبان آلمانی در کشور سوئیس

۱۷ ناحیه زبان رسمی از کشور سوئیس ، زبان آلمانی می باشد که حدود ۶۴٫۴ درصد از کل جمعیت این کشور را شامل می شوند. زبان آلمانی که در سوئیس به کار می‌رود با آلمانی که در آلمان به کار می‌رود، تفاوت‌های بسیاری دارد و گویش‌های متنوعی را در بر می‌گیرد. به این گروه از گویش‌های مختلف «آلمانی سوئیسی» می‌گویند و در نگارش به جای استفاده از گویش‌های محلی از یک گویش معیار استفاده می‌شود. اولین زبان رسمی کشور سوئیس زبان آلمانی می باشد. به همین دلیل زبان آلمانی در زمان شروع مدرسه آموزش داده می شود. همچنین زبان مشترکی برای  روزنامه ها، کتابهای درسی، ادبیات و متون سیاسی نیاز می باشد که برای همه افراد، قابل درک باشد. بنابراین  گویش آلمانی سوئیسی در مکالمات عادی و زبان آلمانی رسمی ترین زبان این کشور می باشد.

زبان رسمی کشور سوئیس زبان فرانسوی در کشور سوئیس

روماندی که دومین شهر پر جمعیت ‌ترین شهر سوئیس می باشد به زبان  فرانسوی صحبت می کنند. این شهر شامل استان های جنوا، جورا، واد، و نوشاتل و قسمتهایی از برن است و در والایس و فرایبورگ اکثریت مردم فرانسوی زبان هستند. تقریباً ۱,۵۲۲,۰۰۳ نفر در کشور سوئیس، به زبان فرانسوی صحبت می کنند که شامل ۲۲٫۶۱ درصد از جمعیت کل کشور است. تفاوت اندکی بین زبان استاندارد سوئیسی فرانسوی و زبان استاندارد فرانسوی وجود دارد .

جالب است بدانید که زبانی در کشور فرانسه به کار می رود ، همان زبانی است که در مکالمات و مکاتبات در کشور سوئیس به کار می رود.

زبان رسمی سوئیس

زبان رسمی سوئیس

زبان رسمی کشور سوئیس زبان ایتالیایی در کشور سوئیس

حدود ۸٫۳۳ درصد از مردم کشور سوئیس که در نواحی شامل استانهای تینیکو، دره ی گاندو در والایس، و نواحی جنوبی گراباندن این کشور  زندگی می کنند به زبان ایتالیایی صحبت می کنند . بین گویش سوئیسی ایتالیائی با زبان ایتالیایی تفاوت هایی وجود دارد.

زبان رسمی کشور سوئیس زبان رومانش در کشور سوئیس

حدود ۱ درصد از مردم که در سارسیلوا، انگادین، وال ماستیر، و دره ی سارسس/ اوبرهالبستینلاتینی ساکن هستند زبانی باستانی به نام رومانش صحبت می کنند.  این گویش از زبان ملی،  تقریبا به ۵۰۰ سال قبل از میلاد به مردمی که  به این کشور مهاجرت کرده و این گویش را پدید آورده اند باز می گردد. به وجود آمده است. از بین پنج گویش لین زبان  تنها از یک شکل نوشتاری، به نام رومانش گریسچان در مکاتبات استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست