زبان رسمی جمهوری چک

کشور جمهوری چک کشوری در اروپای مرکزی می باشد . زبان چکی ، زبان رسمی کشور چک می باشد. این زبان  نزدیک به ۱۲ میلیون گویش ورانی دارد . زبان چکی یکی از زبان های اسلاوی محسوب می شود  و همانند زبان های اسلوواک ، لهستانی ، پومرانی و سورابی از شاخه باختری اسلاوی می باشد. زبان چکی به زبان اسلوواک بسیار نزدیک می باشد و شباهت کمتری به زبان لهستانی دارد .

به‌طورکلی 95% از مردم  جمهوری چک به زبان چکی و 3% به زبان اسلواکی صحبت می‌کنند که به زبان چک نزدیک است. 2% از مردم علاوه بر زبان چکی، به زبان مادری خود یعنی آلمانی، مجارستانی، رومی و لهستانی نیز حرف می‌زنند. در این مقاله قصد داریم زبان رسمی جمهوری چک را بررسی نمایم.

زبان رسمی کشور چک تاریخچه زبان کشور چک

نام بومی زبان چکی  منشا گرفته از نام چک ‌ها که از تیره اسلاوی بودند می باشد چکی ها در مرکز بوهم (سرزمینی تاریخی در اروپای مرکزی) زندگی می کردند و در همسایگی دیگر گروه های سلاو  قرار گرفته بودند و نام چکی را از یک اسطوره به نام نیا چک گرفته شده است. قدمت این زبان پیشااسلاوی نزدیک به هزاره یکم (قبل از میلاد)  می رسد  .

جالب است بدانید  که بدلیل شباهت بین زبان چک و اسلوواکی،  چک ‌زبانان و اسلوواک ‌زبانان به خوبی زبان یکدیگر را می ‌فهمند. البته افرادی که در دو دهه پیش زاده ‌شده ‌اند درک زبان همدیگر کمی سخت ‌تر ‌می‌ باشد.

زبان رسمی جمهوری چک

زبان رسمی جمهوری چک

 

فهم این دو زبان به تاریخچه کشور چکسلواکی برمی‌گردد که قبل از جدا شدن دو کشور تا قبل از ۱۹۹۳ میلادی مردمان چک و اسلواک ‌زبان با هم پیوند روزمره داشتند حتی تلویزیون و رادیوی ملی، برنامه‌ های فهم ‌پذیری برای هر دو زبان داشت. هم اکنون هم برنامه ‌های تلویزیون چک برای اسلواک‌ زبانان به ویژه در زمینه برنامه‌ های اقتصادی کاملا قابل درک می باشد.  در جمهوری چک، زبان اسلواک نیز در نتیجه کوچ اسواک ‌زبانان  به این کشور می باشد .

زبان رسمی کشور چک ریخت شناسی زبان کشور چک

به جز نام های عادی در بلغاری و مقدونی واژه ‌ها (به ویژه نام ‌واژه‌ها، کار واژه‌ها و صفت‌ ها) همانند بسیاری سایر از زبان‌های اسلاوی، ریخت ‌های گوناگونی در زبان چکی می باشند. به همین دلیل  زبان چکی ، آن دسته از زبان های زبان ‌های اسلاوی  است که نزدیکی بیشتری به خاستگاه هند و اروپایی ، نسبت سایر زبان‌ های این خانواده دارند، می باشند.

علاوه بر دستورهای ریخت‌ شناسی،  واژگانی به شدت بی‌ قاعده ای دارند و بسیاری از واژگان حالت رسمی، گفتگویی و نیمه‌ رسمی دارند. امکان جای گشت واژه‌ ها در جمله در این وجود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست