زبان رسمی اتریش

اتریش از لحاظ جغرافیایی در  منطقه‌ای قرار گرفته است  که  در مجاورت چندین کشورهای آلمانی زبان مانند کشورهای آلمان، سوئیس و لیختن‌اشتاین می‌ باشند. در نتیجه ، زبان رسمی اتریش ، زبان آلمانی می باشد و به زبان آلمانی اتریشی استاندارد (Österreichisches Deutsch) معروف است.  زبان اتریشی شباهت زیادی به زبان آلمانی دارد  ولی در تلفظ و معنی برخی لغات تفاوت هایی با این زبان دارد.  در مدارس این کشور زبانی که تدریس می‌شود، دارای گویش بایرنی (Austro-Bavarian language) است و برای شخصی که به زبان آلمانی استاندارد مسلط است ،  ممکن است درک و فهم  آن به سخت باشد. البته مردم ساکن در ایالت ‌های فورارلبرگ و بخشی از تیرول، به زبان آلمانیش (Alemannische) حرف می‌زنند. با توجه به موارد فوق الذکر ، زبان اتریشی، یک زبان مستقل نمی باشد  و یک گویش از زبان آلمانی استاندارد می باشد. در این مقاله قصد داریم زبان رسمی اتریش را بررسی نمایم.

زبان رسمی کشور اتریش گویش و لهجه مردم کشور اتریش

زبان آلمانی ، زبان رسمی کشور اتریش می باشد ولی مردم آن به دو گویش اصلی گویش بایرنی و گویش آلمانی صحبت می‌ کنند؛ تنها ساکنین فورارلبرگ و بخشی از تیرول در کشور اتریش  با گویش آلمانی دراین کشور سخن می گویند که این گویش، فاصله زیادی از زبان آلمانی استاندارد دارد. اکثر مردم بخش های کشور اتریش ، گویش بایرنی یا اتریشی بایرنی دارند که فهم این گویش نسبت به گویش آلمانی ساده‌ تر می باشد.

جالب است بدانید که گویش آلمانی کشور اتریش خود به چندین بخش تقسیم می شود و هرکدام از این بخش ها بیشتر از زبان آلمانی استاندارد فاصله می‌گیرند. برای این که گویش مردم کشور اتریش را بهتر قابل درک باشد ،  می ‌توان به تفاوت بین لهجه‌ ها و گویش ‌های مختلف در زبان فارسی اشاره کرد . مردم کشور اتریش با زبان انگلیسی آشنایی بسیار خوبی دارند نسبت به زبان خود، زیاد سخت‌ گیر نمی باشند. که این امر به مهاجران در هنگام سفر به اتریش و یا تحصیل در اتریش ، کمک بسیار زیادی می کند، اما لازمه ی  انجام کارهای اداری، بانکی و مواردی از این قبیل، تسلط به زبان آلمانی می باشد، چرا که این امکان  وجود دارد که به درخواست رسیدگی نشود. اما از آنجایی که در مدارس این کشور از ابتدا به طور جدی زبان انگلیسی تدریس می ‌شوند ، بیشتر آنها به زبان انگلیسی آشنا و مسلط هستند و در مواردی که با توریست های خارجی سر و کار دارند، مانند هتل ‌ها، رستوران ‌ها و مغازه‌ها می توانند با آنها ارتباط موثری داشته باشند. زبان آلمانی ، زبان رسمی اتریش می باشد و ۹۸ درصد از مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند. البته افراد کمی به زبان‌ های کروات، اسلوونیایی و مجارستانی صحبت می کنند. باعث  و بانی خلق گویش ها و لهجه های مختلفی از زبان آلمانی وجود کوه های شگفت انگیز و با عظمت آلپ در مناطق کوهستانی کشور اتریش می باشد.

گویش اتریشی – باواریایی  زبان بیشتر مردم کشور اتریش می باشد. تفاوت هایی در بین دستور زبان آلمانی در کشور اتریش با قواعد زبانی که در آلمان به کار می رود، می باشد که چندان قابل توجه نمی باشند. قابل ذکر است که زبان آلمانی در کنار زبان های انگلیسی، دانمارکی، فنلاندی و هلندی همگی از خانواده ی بزرگ زبان های هندواروپایی می باشند و  به شاخه ی ژرمنی (Germanic) تعلق می گیرد.

زبان رسمی کشور اتریش تفاوت زبان اتریشی و آلمانی

همان طور که بیان شد، زبان رسمی کشور اتریش، همان زبان آلمانی است که با گویش بایرنی می باشد . تفاوت‌ گویشی و لغوی آن با زبان آلمانی به قدری می باشد که حتی درک و فهم آن برای  آلمانی‌ زبان ها  نیز سخت  است.

اگر فردی به زبان آلمانی مسلط باشد و درکشور اتریش به زبان آلمانی استاندارد صحبت کند، مردم کشور اتریش منظور وی را متوجه می‌شوند، اما ممکن است  او متوجه منظور آنها نشود.

 زبان رسمی کشور اتریش آیا برای یادگیری زبان اتریش، کلاس آلمانی کافی است؟

باتوجه به موارد فوق الذکر،  تفاوت هایی در بین زبان اتریش، با زبان آلمانی  وجود دارد. برای زندگی در اتریش، فهم و مدرک معتبر زبان آلمانی کافی نمی باشد.  برای فهم  بهتر مردم آن باید درمورد گویش بایرنی و گویشی که قرار است در آن منطقه زندگی کنید به تحصیل بپردازید و  اطلاعات کافی را دریافت نمائید؛ تا دچار مشکل نشوید.

زبان رسمی اتریش

زبان رسمی اتریش

زبان رسمی کشور اتریش مردم اتریش چقدر به زبان خود حساس هستند؟

همانطور که اشاره شد، شما می‌توانید  به یک اتریشی منظور خود را از طریق زبان انگلیسی یا زبان آلمانی استاندارد برسانید و وی از شما ناراحت نمی‌شود. مردم ب اتریشی سیار خونگرم و مهمان ‌نواز هستند. اما باید از زبان رسمی اتریش در مکالمات اداری استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست