روابط ایران با اسلواکی

روابط ایران اسلواکی

ایران و اسلواکی دارای روابط به نسبت خوبی میباشند که این روابط را میتوان به چهار بخش تقسیم نمود

1) روابط سياسي

  پس از استقلال جمهوري اسلواك در سال 1371 ، مناسبات ميان دوكشور بويژه در بعد سياسي از روند خوبي برخوردار بوده است. در اين مدت طرف اسلواكي ضمن گشايش سفارت در تهران، در سال 1378 سطح آن را از كاردار به سفير ارتقاء داد. در حاليكه سفير ج.ا.ايران در وين به عنوان سفير آكرديته در آن كشور انجام وظيفه مي نمايد.

2) همكاري هاي اقتصادي

ميزان مبادلات تجاري فيمابين دو كشور در سال 2004 درحدود 30 ميليون دلار بوده كه نسبت به سال قبل بيش از دو برابر افزايش داشته است (ميزان مبادلات دو كشور در سال هاي 2002 و 2003 به ترتيب 7 و 13 ميليون دلار بوده است). سومين اجلاس كميسيون مشترك ميان دو كشور (پس از 5/6 سال) در شهريور 1383 در تهران برگزار گرديد و برخي از زمينه هاي همكاري از سوي طرفين در حال بررسي و پيگيري مي باشد.

3) وضعيت موافقتنامه ها

تاكنون موافقتنامه هاي حمل و نقل جاده اي و هوايي و تفاهمنامه هاي همكاري هاي بانكي، همكاري ميان وزارت خارجه هاي دو كشور و جانشيني اسلواكي در معاهدات سابق به امضاء و تصويب طرفين رسيده است. موافقتنامه هاي حمايت متقابل از سرمايه گذاري مشترك ـ اجتناب از اخذ ماليات مضاعف ـ برنامه همكاري هاي فرهنگي، علمي و آموزشي _ تفاهمنامه ارائه تسهيلات در امور نمايشگاههاي بازرگاني _ يادداشت تفاهم هاي همكاري ميان راديو و تلويزيون هاي دو كشور _ تفاهمنامه همكاري علمي و تكنولوژيك و برنامه همكاري هاي بهداشتي در دست بررسي و پيگيري مي باشد.

4 ) همكاري هاي فرهنگي، علمي و آموزشي

موضوع امضاي يادداشت تفاهم همكاري در بخش هاي مختلف فرهنگي، هنري، علمي و آموزشي ميان دو كشور در دست بررسي مي باشد.همچنين در زمينه گردشگري نيز متن پيشنهادي طرف اسلواكي به سازمان ايرانگردي و جهانگردي تحويل داده شده است و قرار است اين همكاري ها در چارچوب كميسيون مشترك اقتصادي ( باتوجه باينكه وزارت اقتصاد اسلواك متولي اين امر مي باشد ) پيگيري گردد. در بخش علمي نيز همكاري هايي از جمله اعطاي بورس تحصيلي از سوي دولت اسلواكي وجود دارد. همچنين موضوع ارزشيابي مدارك تحصيلي دانشگاه هاي اسلواكي در ايران، از سوي طرف اسلواكي پيگيري مي شود.

عليرغم عدم وجود موافقتنامه اي براي مبادلات فرهنگي، مبادلات در اين بخش وجود دارد. حضور طرفين در جشنواره ها و نمايشگاه هاي فيلم، موسيقي، عكس و نقاشي، برگزاري نمايشگاه تاريخ هفت هزار ساله ايران در براتيسلاوا ، اعزام تيم هاي مختلف ورزشي از جمله موارد اين همكاري ها مي باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست