دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایش گراتس بیش از 2100 دانشجوی در حال تحصیل دارد و یکی از معروفترین دانشگاههای دنیا در زمینه موسیقی و هنرهای نمایشی میباشد این دانشگاه دارای هفده انستیتو با کیفیت آموزشی بسیار بالا میباشد.

دانشگاه موسیقی و هنرهای دراماتیك گراتس (The university of music and Dramatic Arts Graz) یا KUG یكی از شش دانشگاه برتر رشته های هنری در اتریش و اروپاست.

دانشگاه KUG در جنوب شرقی كشور اتریش در شهر گراتس واقع شده است. شهر گراتس با داشتن ۳۵ هزار دانشجو و سه دانشگاه شامل دانشگاه تكنولوژی گراتس، دانشگاه كارل فرانسیس گراتس و دانشگاه موسیقی و هنرهای دراماتیك(KUG) یكی از امن ترین و بهترین شهرهای دانشگاهی در اروپاست.

دانشگاه موسیقی و هنرهای دراماتیك گراتس هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در زمینه موسیقی یا هنرهای دراماتیك از سراسر اروپا مخصوصاً كشورهای همسایه اتریش است، چرا كه كشور اتریش به خصوص این دانشگاه از معتبرترین مراكز آموزش موسیقی و هنرهای دراماتیك است. در این دانشگاه دانشجویان می توانند در رشته های متنوعی چون اركستر و رهبری اركستر، موسیقی مجلسی، جز، سنتی، كر، اپرا، هنرهای نمایشی، طراحی صحنه و… به تحصیل بپردازند.

رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

۱) آهنگ سازی و تئوری موسیقی : مدت تحصیل در مقطع كارشناسی (لیسانس)، ۶ ترم یا ۳ سال است. در این مقطع فقط یك رشته تحصیلی به نام آهنگسازی و تئوری موسیقی ارائه می شود. اما در مقطع كارشناسی ارشد (فوق لیسانس)، دانشجویان می توانند یكی از چهار گرایش تركیب و ساخت آهنگ، تئوری موسیقی، آهنگسازی و موسیقی برای تئاتر و آهنگسازی با گرایش موسیقی كامپیوتری را انتخاب كرده و به تحصیل بپردازند. مدت تحصیل در هر یك از این چهار گرایش ۴ ترم (۲ سال) است.

۲) رهبری اجراء (كنسرت، كر و …) این رشته تحصیلی در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد دارای دو گرایش، رهبر اركستر و رهبر كر است. مدت تحصیل در مقطع كارشناسی ۶ ترم (۳ سال) و در مقطع كارشناسی ارشد ۴ ترم (۲ سال) است.

۳) مهندسی موسیقی (مهندسی دستگاه های موسیقی) مهندسی موسیقی یا مهندسی دستگاههای موسیقی شامل آشنایی و آموزش نحوه تركیب صدا، تكنولوژی موسیقی شامل تنظیم آهنگ، صدا، صدابرداری در زمان اجرای اركستر، ضبط موسیقی و … است.

مدت تحصیل در این رشته ۱۰ ترم (۵ سال) است. دانشگاه موسیقی و هنرهای دراماتیك گراتس دارای مجهزترین استودیوهای ضبط و پخش موسیقی، دستگاهها و تجهیزات صدابرداری، تركیب صدا و … بوده كه دانشجویان در طول تحصیل در رشته مهندسی موسیقی از این استودیوها استفاده می كنند.

۴) آلات موسیقی (تحصیل در زمینه سازهای مختلف) دانشجویان می توانند یكی از سازهای آكاردئون، پیانو، ارگ، گیتار، سازهای سنتی و سازهای اركستر شامل ویلن، ویلن سل، دبل باس، چنگ، فلوت، كلارینت، باسون، ترمپت، ساكسیفون و پركاشن را انتخاب كرده و در مقطع كارشناسی ۸ ترم و در مقطع كارشناسی ارشد ۴ ترم به تحصیل و آموزش یكی از این سازها بپردازند.

در مقطع كارشناسی ارشد دو گرایش خاص برای پیانو شامل: نوازندگی تخصصی پیانو برای اركستر و نوازندگی تخصصی پیانو برای همنوازی با سازهای دیگر وجود دارد. مدت تحصیل در هر یك از این دو رشته ۴ ترم (۲ سال) است.

۵) استاد موسیقی آموزگار موسیقی:

برای كسب مدرك آموزگاری موسیقی، دانشجویان باید مدت ۹ ترم (4/5 سال) در زمینه موسیقی به تحصیل بپردازند و پس از پایان دوره و كسب مدرك آموزگاری موسیقی به تدریس در مدارس راهنمایی و دبیرستان اشتغال یابند.

▪ كارشناس موسیقی:

علاوه بر ۹ ترم مقطع آموزگاری، دانشجو باید ۸ ترم نیز به تحصیل در رشته موسیقی پرداخته و موفق به كسب مدرك كارشناس موسیقی (IGP) شود.

▪ كارشناسی ارشد:

برای كسب مدرك كارشناسی ارشد موسیقی دانشجویان باید ۴ ترم دیگر نیز ادامه تحصیل بدهند. پس از كسب مدرك كارشناسی یا كارشناسی ارشد می توان به عنوان استاد موسیقی در دانشگاه تدریس كرد.

۶) موسیقی كلیسای كاتولیك و پروتستان برای كسب مدرك كارشناسی در رشته موسیقی كلیسای كاتولیك و پروتستان دانشجویان باید ۸ ترم به آموزش موسیقی كلیسا (كلیسای كاتولیك و پروتستان) بپردازند. در مقطع فوق لیسانس دو گرایش ارگ كلیسای كاتولیك و پروتستان و كر و آموزش رهبری كر كلیسای كاتولیك و پروتستان وجود دارد كه مدت تحصیل در هر رشته ۴ ترم (۲سال) است.

۷) آواز در مقطع كارشناسی فقط یك گرایش آن هم گرایش آواز ارائه می شود كه مدت تحصیل در این مقطع ۸ ترم (۴ سال) است. در مقطع فوق لیسانس سه گرایش آواز (۸ ترم)، رهبری و آواز برای كنسرت و آواز برای تئاتر هر یك ۴ ترم(۲ سال) ارائه می شود.

۸) طراحی صحنه این رشته تحصیلی شامل طراحی صحنه تئاتر و سینما است كه مدت تحصیل در مقطع كارشناسی ۸ ترم (۴ سال ) و كارشناسی ارشد ۴ ترم (۲ سال) است.

۹) موسیقی جز در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد دانشجویان می توانند یكی از سازهای زیر شامل؛ گیتار، پیانو، دبل باس، ترومبون، ساكسیفون، پركاشن، ترومپت را انتخاب كنند. مدت تحصیل در مقطع كارشناسی ۸ ترم (۴ سال) و كارشناسی ارشد ۴ ترم (۲ سال) است. آواز برای موسیقی جز نیز یكی دیگر از گرایش های رشته موسیقی جز است. مدت تحصیل در مقطع كارشناسی این رشته ۸ ترم (۴ سال) و كارشناسی ارشد ۴ ترم (۲ سال) است.

۱۰) بازیگری شامل رشته های بازیگری تئاتر و بازیگری سینما است. مدت تحصیل در مقطع كارشناسی هر یك از این دو رشته ۸ ترم (۴ سال) و در مقطع كارشناسی ارشد ۴ ترم (۲ سال) است. برای كلیه رشته های نامبرده مدت تحصیل در مقطع دكترا ۸ ترم (۴ سال) است.

نكته جالب و مهم در ارتباط با تحصیل در این دانشگاه «انتخاب استاد» است. به این ترتیب كه دانشجویان به خصوص دانشجویان رشته های مختلف موسیقی و بازیگری پس از انتخاب ساز یا گرایش بازیگری خود، استادی را به عنوان استاد درس عملی انتخاب می كنند.

این استاد تا آخرین مقطع تحصیلی دانشجو در این دانشگاه همراه دانشجو است و امكان تعویض استاد وجود ندارد مگر آن كه دانشجو دلیل منطقی برای تعویض استاد داشته و دلایل دانشجو مورد تأیید دانشگاه قرار بگیرد. این مسأله باعث می شود تا استادان به نقایص و نقاط قوت هر دانشجو آگاه شده و آنها را به بهترین نحو راهنمایی كنند. معمولاً هر استاد مسئول ۱۰ تا ۵ دانشجو است.

شرایط ورود به دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

علاقه مندان برای ورود به دانشگاه باید شرایط زیر داشته باشند:

۱) حداقل سن ۱۷ سال (برای رشته های مختلف موسیقی حداقل سن ۱۵ سال)

۲) قبولی در امتحان سنجش استعداد هنری شامل امتحان از اطلاعات عمومی هنر، تئوری موسیقی (برای رشته های موسیقی) و مصاحبه. این امتحان نشان دهنده استعداد هنری دانشجویان است.

۳) ثبت نام در زمان مقرر . ثبت نام در چهار زمان مختلف امكان پذیر است.

▪ سپتامبر ثبت نام و زمان امتحان ورودی در ماه سپتامبر یا اكتبر

▪ ژانویه ثبت نام و امتحان تا پایان ماه ژانویه

▪ فوریه ثبت نام و امتحان ورودی در ماه فوریه یا مارس

▪ ژوئن زمان ثبت نام و امتحان ورودی در ماه ژوئن یا جولای. این ثبت نام برای شركت در آزمون سنجش استعداد هنری است. زمان شروع ترم تابستانی از اول مارس تا ۳۰ ژوئن و ترم زمستانی از اول اكتبر تا ۳۱ ژانویه است.

هزینه تحصیل و هزینه ثبت نام شامل؛ واحدهای تئوری و عملی، فوق برنامه، تورهای سیاحتی- علمی، استفاده از امكانات ورزشی، آموزشی و … دانشگاه برای دانشجویان بومی (اتریشی) و دانشجویان كشورهای بلژیك، دانمارك، آلمان، فنلاند، فرانسه، یونان، جمهوری ایرلند، ایسلند، ایتالیا، لوكزامبورگ، لیختن اشتاین، هلند، نروژ، پرتغال، سوئد، سوئیس، اسپانیا و انگلستان معادل ۳۶/۳۶۳ یورو و برای سایر كشورها ۷۲/۷۲۶ یورو است.

این دانشگاه تسهیلات ویژه ای برای دانشجویان كشورهای جهان سوم مانند ایران، افغانستان، پاكستان، عراق و … در نظر می گیرد.

زبان كلیه دروس اعم از تئوری و عملی به زبان آلمانی ارائه می شود. بنابراین تسلط به زبان آلمانی ضروری است. برای دانشجویان رشته های مختلف موسیقی زبان تخصصی نیز به زبان آلمانی ارائه می شود. افرادی كه به زبان آلمانی مسلط نباشند، می توانند در كلاس های زبان آلمانی دانشگاه شركت كنند.

خوابگاه های دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

اگر چه تعداد معدودی اتاق به عنوان خوابگاه به دانشجویان ارائه می شود اما این اتاق ها فقط مخصوص دانشجویان رشته های مختلف هنرهای زیبا(بازیگری، طراحی صحنه و …) است و به دانشجویان رشته های مختلف موسیقی خوابگاه ارائه نمی شود. اما از آنجایی كه شهر گراتس شهری دانشگاهی است به راحتی می توان برای اقامت مكانی مناسب در نظر گرفت.

هزینه اقامت در این اتاق ها یا منازل دانشجویی نیز گران نیست چرا كه بسیاری از آپارتمان ها یا منازل شهر گراتس به دانشجویان اجاره داده می شود و این شهر از جهت اقامت دانشجویان شهری امن محسوب می شود.

رشته های دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

طراحی صحنه، هنرهای نمایشی، قطعات هنری و تئوری موسیقی، اجرا، صدا، تدریس ابزار موسیقی، رشته های ابزاری، جاز (یکی از قدیمی ترین در اروپا)، موسیقی کلیسا، تدریس موسیقی به معلم، مهندسی برق، مهندسی صوت (با همکاری دانشگاه صنعتی گراتس) ، موسیقی شناسی (با همکاری دانشگاه گراتس)،

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

دانشکده های دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس

دانشکده ی ۱ : قطعات هنری، تئوری موسیقی، تاریخچه ی موسیقی و اجرا

دانشکده ی ۲: پیانو

دانشکده ی ۳ : آلات زهی

دانشکده ی ۴ : آلات ضربی و بادی

دانشکده ی ۵ : تحصیل موسیقی

دانشکده ی ۶ : موسیقی کلیسا

دانشکده ی ۷ : صدا، لاید و اورتاریو

دانشکده ی ۸ : جاز

دانشکده ی 9:جاز

دانشکده ی 10:تئاتر

دانشکده ی ۱۱: طراحی صحنه

دانشکده ی ۱۲: آبرشوزن

دانشکده ی ۱۳: موسیقی شناسی قومی

دانشکده ی ۱۴: زیبایی شناسی موسیقی

دانشکده ی ۱۵: موسیقی اولیه و اجرا

دانشکده ی ۱۶: تحقیقات جاز

دانشکده ی ۱۷: موسیقی الکترونیکی و صوت شناسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست