حقوق بنیادین و زندگی عمومی در آلمان

قانون اساسی آلمان Grundgesetz نام دارد و دربردارنده مهم ترین مقررات حقوقی و سیاسی در جمهوری فدرال آلمان است. به عنوان مثال در قانون اساسی نوشته شده که آلمان کشوری دموکراتیک است. یعنی همه افراد حق دارند از طرق مختلف مثل انجمن های صنفی، برنامه های ابتکاری، اتحادیه ها و یا احزاب، در مسائل سیاسی مشارکت کنند. احزاب سیاسی مختلف آلمان، برنامه ها و اهداف متفاوتی دارند.
در قانون اساسی، حقوق و وظایف مردم آلمان نیز قید شده است.
از جمله مهم ترین وظایف، آموزش اجباری در مدرسه است: در آلمان رفتن کودکان و نوجوانان به مدرسه اجباری است. وظیفه مهم دیگر پرداخت مالیات است: هر کسی که درآمد دارد، باید مالیات بدهد. و بالاخره همه باید قانون را رعایت کنند.
مهم ترین حقوق مردم عبارت است از:
حق کرامت انسانی: کرامت همه انسان ها را باید محترم شمرد.
برابری حقوق: همه انسان ها دارای حقوق برابرند از جمله حقوق زنان و مردان یکسان است.
برابری در مقابل قانون: همه انسان ها در برابر قانون برابرند.
حق آزادی بیان: همه انسان ها حق دارند، اندیشه خود را به زبان آورند.
آزادی اجتماعات: همه انسان ها حق دارند در گروه هایی گرد یکدیگر جمع شوند.
آزادی رفت وآمد: همه انسان ها مجازند هر جا که می خواهند زندگی و سکونت کنند.
آزادی شغل: همه انسان ها مجازند آزادانه شغل خود را انتخاب کنند.
حقوق دیگر شامل حمایت از زندگی زناشوئی و خانواده، حق انتخابات و آزادی دین است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در آلمان می توانید مقاله ” تحصیل در آلمان” را مطالعه فرمایید .

حقوق بنیادین و زندگی عمومی در آلمان
بر اساس حق انتخابات همه مردم مجاز به شرکت در انتخاباتند و می توانند انتخاب شوند. انتخابات باید سّری، عمومی و آزاد باشد. در آلمان انتخابات زیر انجام می شود: انتخابات اروپا، انتخابات مجلس ملی آلمان (بوندستاگ)، انتخابات مجالس ایالتی و انتخابات محلی. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، که مقیم آلمان هستند، می توانند در انتخابات اروپا و انتخابات محلی شرکت کنند. معمولاً سن شرکت در انتخابات 18 سال است اما در بعضی از ایالت ها می توان از سن 16 سالگی در انتخابات محلی شرکت کرد. در انتخابات مجالس ایالتی و مجلس فدرال (بوندستاگ) فقط شهروندان آلمانی که به سن 18 سالگی رسیده باشند، حق شرکت در انتخابات را دارند. در بسیاری از نقاط، شورای انتگراسیون وجود دارد که معمولاً توسط مهاجران انتخاب می شود و در جهت منافع و علائق سیاسی مهاجران تلاش می کند. شورای انتگراسیون هنگام بروز مشکل یا وجود ابهام، کمک می کند و هدفش، بهبود همزیستی مهاجران و آلمانی ها است.

یکی از روش های مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل می باشد شما می توانید در مقالات دیگر به طور مفصل درباره راه های دیگر ” مهاجرت به آلمان” اطلاعات کسب کنید .

آزادی دینی به این معناست که هر کسی مجاز است دین خود را آزادانه انتخاب و به دین خود عمل کند. حدود یک سوم مردم آلمان رسماً پیرو هیچ دینی نیستند. اکثر آلمانی ها مسیحی اند یعنی یا کاتولیک- رومی اند یا پروتستان. بسیاری از اعیاد مسیحی مانند جشن کریسمس یا عید پاک، جزء تعطیلات رسمی است و اکثر مردم در این روزها تعطیل هستند. اما تعداد زیادی مسلمان و پیروان ادیان دیگر نیز در آلمان زندگی می کنند. در مدارس، درس تعلیمات دینی کاتولیک و پروتستان تدریس می شود. در بعضی از مدارس درس تعلیمات دینی مسیحی ارتدوکس، یهودی و اسلامی نیز تدریس می شود. والدین تصمیم می گیرند که آیا می خواهند فرزندشان در درس تعلیمات دینی شرکت کند و نوع تعلیمات دینی فرزندشان را تعیین می کنند.

در مقاله ” اقامت در آلمان” به طور مفصل درباره شرایط اقامت و تابعیت آلمان اطلاعات کسب کنید .

گروه آتیه آفرینان ایرانیان
بزرگترین گروه مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور
با مجوز رسمی از وزارت علوم
شماره تماس 02122226777

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست