جاذبه های توریستی چک

جمهوری چک کشوری است که  اروپای مرکزی واقع  شده است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد.  کشور جمهوری چک با مساحتی معادل ۷۸ هزار و ۸۶۶ کیلومتر مربع  و با جمعیت جمهوری چک ۱۰ میلیون و 500 هزار نفر می باشد که زبان رسمی این کشور چکی می باشد که یکی از زبان‌های اسلاوی است. یکی از محبوب ترین مقصد ها در قاره اروپا سفر به شهر پراگ ، که  قلب تپنده ی جمهوری چک می باشد، است.  از جاذبه های توریستی چک می توان به  کلیساها، پارک ها و میادین در پراگ ، سبک های معماری گوناگون و…. اشاره کرد . در این مقاله قصد داریم جاذبه‌های گردشگری این کشور را به شما معرفی ‌کنیم.

  • قلعه پراگ  (Prague Castle)

قلعه پراگ اولین جایی است که هر قطعا می خواهند از آن بازدید کند؛ این قلعه بزرگترین قلعه‌ی باستانی دنیا  در مرتفع‌ترین بخش شهر واقع شده است که در داستان‌های نویسنده‌ مشهور فرانتس کافکا که اهل پراگ می باشد نیز هم ریشه دارد. قلعه پراگ توسط «پرینس بوریووج»در حدود سال ۸۸۰ میلادی ساخته شد، این قلعه های باشکوه هر کدام در دوره های مختلف ساخته و چندین بار بازسازی شده اند.

اولین بنای سنگی محوطه داخلی قلعه، که امروز فقط بقایایی از آن به جای مانده است کلیسای مریم مقدس بود. دو قرن بعد از ساخته شدن کلیسای مریم مقدس ( یعنی در قرن ۱۰) کلیسای جورج مقدس ساخته شد .  در این کلیسا اولین مکان مقدس کشور چک درست شد که هم اکنون  به گالری و موزه تبدیل گشته است. بعدها چندین کلیسا نیز دز این مکان ساخته شدند.  قلعه ی پراگ بزرگ ‌ترین قلعه در جهان است و محدوده ‌ای حدود ۷۰۰۰۰ متر مربع را در بر می‌گیرد که این قلعه  بنا بر رکوردهای جهانی در گینس ثبت شده است .

  • پل چارلز

در ۹ ژوئیه سال ۱۳۵۷ میلادی پلی  به طول ۵۲۰ متر ساخته شد و خرافات بسیاری را با خود به همراه آورد این پل ،پل چارلز نام گرفت که با نام پل کارل نیز شناخته می‌شود.

تا سال ۱۸۴۱، مهم‌ترین مسیر ارتباطی میان قلعه پراگ با شهر قدیمی و مناطق مجاور آن پل چرلز بود که تا آن زمان این پل تنها راه ارتباطی به ‌شمار می ‌رفت.

از دیگر شهرت پل چارلز وجود مجسمه‌ های فراوان از جمله مجسمه امپراتور مقدس روم، چارلز چهارم می باشد..

  • میدان قدیمی شهر

 مابین میدان ونسلاس و پل چارلز ، میدان قدیمی شهر واقع شده است که درفصل تابستان جایگاه توریست ها و مردمان محلی است. سبک های معماری گوناگون کشور چک اعم از رومی، باروک، روکو، گوتیک و رنسانس در ساختمان های باشکوه اطراف میدان باعث شده است که این کشور تارخچه ای غنی و طولانی داشته باشد.

 

سبک معماری برج های سر به فلک کشیده گوتیک که از کلیسای جامع تین بر می خیزد سبک باروک سنت نیکلاس کنترا می باشد .زمانی که بازدیدکنندگان می خواهند وارد میدان شوند شگفت زده می شوند و در میدان قدیمی شهر کافه های دارای فضای باز و یا مطالعه مجسمه جان هوس، شهید و اصلاح طلب کلیسا وجود دارد.

 

  • ساعت نجومی پراگ

در میدان شهر قدیمی پراگ، ساعت نجومی پراگ است قرار گرفته است یکی از برجسته ترین دیدنی های جمهوری چک می باشد. این اختریاب پیچیده و قدیمی در سال 1410 توسط یک ساعت ساز و ریاضیدان ساخته شد که زمان بابلی، زمان بوهمیان قدیمی، زمان آلمانی و زمان نجومی را به خوبی زمان طلوع و غروب آفتاب، فازهای ماه و موقعیت خورشید در زودیاک را نشان می دهد. ششصد سال است که این ساعت تعمیر و نگهداری می شود، و سومین ساعت قدیمی جهان محسوب می شود. در سال 1865  اشکال رسولان که هر ساعت از پنجره بالایی نشان داده می شوند، اضافه شدند.

بهترین منظره ای که هر کسی باید حداقل یک بار آن را ببیند وقتی است که به ساعت ضربه می زنند، در این موقع زنگ ها به صدا در می آیند، راه رفتن رسولان آغاز می شود، مجسمه های گوتیک به حرکت در می آیند، خروس بانگ سر می دهد و یک شیپورچی یک نمایش خوشایند برای توریست ها اجرا می کند.بهترین زمان اجرا، هنگام ظهر و نیمه شب می باشد.

  • میدان ونسلاس

میدان ونسلاس را می توان بهشت خریداران که یکی از دو میدان بزرگ پراگ می باشد نامید. میدان ونسلاس به عنوان بازار اسب توسط چارلز چهارم پراگ که در سال 1348 بنا نهاده شده است.میدان ونسلاسشباهت بیشتری به بلوار دارد تا به میدان. این میدان که مرکز کلوب ها، رستوران ها، هتل ها، مغازه ها و بانک ها می باشد در مرکز شهر جدید واقع شده و این امر باعث شده که این منطقه به بخش سرگرمی، شب زنده داری و تجاری شهر تبدیل بگردد.

در میدان ونسلاس اتفاقات تاریجی زیادی از جمله بسیاری جنبش های سیاسی و اجتماعات در کنار مجسمه سنت ونسلاس تا رژه رفتن، افتاده است. این میدان موزه های بزرگ ملی و خانه اپرای پراگ  را در خود جای داده است.

 

  • کلیسای تین

در بخش میدان قدیمی شهر  کلیسای تین، قرار گرفته است .سبک کلیسای تین، مربوط به سبک گوتیک، باروک و رنسانس می باشد.

بانوی ما، قبل از معماران تین، توسط پتر پارلر و ماتیاس آراس که بسیاری از ساختمان های گوتیک پراگ را خلق کرده بودند، بنا نهاده شد. کلیسای بانوی ما توسط پتر پارلر و ماتیاس آراس که بسیاری از ساختمان های گوتیک پراگ را خلق کرده بودند ، قبل از کلیسای تین،  بنا نهاده شد.

 

  • خانه رقصان

به خاطر گستردگی سبک های معماری قرن ها است که پراگ شهرت فراوانی یافته است و آخرین نمونه اش

با سبک و ساختار متفاوت خانه رقصان می باشد که خالق این سبک  معمار چکسلواکیایی، والدو میلونیک و فرانک گری کانادایی می باشند .

این ساختار و سبک بی نظیر نمایان گر یک بانویدر حال رقص در آغوش همسرش هست که دو عنصر ایستاتیک و پویا را دارا می باشد.این ساختمان که در کنار رودخانه ولتاوا و خیابان رسلوا، واقع شده است و یک ساختمان خصوصی است البته طبقه هفتم آن رستورانی  با نام “سلست” وجود دارد که همگانی می باشد.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست