شرایط تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در آلمان – تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

طبق قوانین وزارت بهداشت کشور آلمان، ارزیابی مدارک فارغ التحصیلان رشته پزشکی عمومی برای کشورهای اروپایی و غیر اروپایی یکسان نمیباشد. دانشجویانی که در رشته پزشکی عمومی از کشورهای سوئیس، نروژ، لیختن اشتاین یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا فارغ التحصیل شده اند، مدرکشان معادل مدرک پزشکی آلمان میباشد و فارغ التحصیلان دانشگاه های غیر اروپایی مدرکشان ارزیابی میگردد. نکته مثبتی که در خصوص آلمان وجود دارد این است که آلمان هم مدارک دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های آزاد ایران را قبول دارد و دانشجویان ایرانی میتوانند برای تحصیل تخصص پزشکی در آلمان اقدام نمایند. برای دانشجویان ایرانی که از یکی از دانشگاه های ایران در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل شده اند، جهت ادامه تحصیل به دو صورت میتوانند برای کشور آلمان اقدام نمایند:
– روش اول پذیرش تخصص بالینی یا کلینیکال میباشد که این دوره به زبان آلمانی است و دانشجو بایستی حداقل مدرک B2 زبان آلمانی را ارائه دهد. تحصیل تخصص پزشکی در آلمان در رشته های متنوع امکان پذیر است که این رشته ها عبارتند از:
ارتوپدی – خون شناسی – سرطان شناسی – قلب و عروق – زنان و زایمان – رادیولوژی – رادیولوژی اعصاب – بیهوشی – جراحی عمومی – داخلی – ارولوژی – کودکان – جراحی کودکان – چشم پزشکی – پوست – گوش و حلق و بینی – جراحی قلب – مغز و اعصاب – جراحی مغز و اعصاب
پزشکان عمومی که قصد ادامه تحصیل در مقطع تخصص در کشور آلمان را دارند بایستی ابتدا نظر پروفسور یا متخصصی را جلب نمایند تا به وی، به عنوان دستیار یا رزیدنت پذیرش دهد که در بیمارستان یا درمانگاهی مشغول به کار شوند. پزشکان ایرانی بایستی اجازه طبابت در آن بیمارستان را نیز بگیرند که از طریق اداره مربوطه در ایالت محل تحصیلشان میتوانند این کار را انجام دهند. آلمان دارای 16 ایالت است که بعضی از قوانین مشترک و بعضی قوانین با هم متفاوت است و دانشجویان تخصص پزشکی بایستی از اداره صادرکننده مجوز طبابت ایالتی که پذیرش گرفته اند، درخواست اجازه کار دهند. در آخر بایستی نسبت به اخذ مجوز کار از اداره کار اقدام کند.
– روش دوم پذیرش دکترا (Phd) در رشته های علوم پایه است. دانشجویانی که در رشته پزشکی عمومی از یکی از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده باشند، مدرکی معادل کارشناسی ارشد دریافت میکنند و مدرک Phd همانند تحصیل دکترا در سایر رشته ها است. تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی یا آلمانی امکان پذیر است که دانشجویان بایستی مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه دهند.

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در آلمان – هزینه تحصیل تخصص پزشکی آلمان

دوره تخصص پزشکی در آلمان رایگان میباشد و به دو صورت است:
1. بدون دریافت حقوق: دانشجویانی که پذیرش تخصص آلمان میگیرند ولی حقوقی برای آنها تعریف نشده باشد، بایستی اثبات نمایند که قادر به تامین هزینه های زندگی خود در آلمان هستند و میتوانند هزینه هایشان را از ایران تامین کنند.
2. با دریافت حقوق: دانشجویانی که پذیرش تخصص همراه با حقوق میگیرند میتوانند پس از دو سال اقامت آلمان (Blue card) دریافت کنند. البته باید به این نکته توجه نمایید که پذیرش پوزیشن هایی که همراه با حقوق هستند، بسیار رقابتی است و سابقه تحصیلی دانشجو تاثیرگذار است.

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در آلمان – مدارک لازم جهت پذیرش تخصص پزشکی از آلمان

– مدرک پزشکی عمومی به همراه ریز نمرات
– پایان نامه
– سابقه کار در بیمارستان
– پاسپورت
– گواهی سلامت پزشکی
– گواهی عدم سو پیشینه
– مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B2
– ارائه پرینت حساب بانکی جهت اثبات تمکن مالی

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا
شماره تماس 02172207

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست