تحصیل در مدارس چک

اکثر کشورهای اروپای شرقی در امر آموزش در فهرست مکان های مطلوب گنجانده شده اند . کل مدت دوران تحصیل در مدارس چک ۱۳ سال ( یعنی از سن ۶ تا ۱۹ سالگی ) می باشد . در این کشور کودکان از سن سه سالگی وارد مهد کودک می شوند و دوره ابتدایی را از شش سالگی شروع می کنند و این دوره شامل دو مرحله است که که ادامه در باره این مراحل بیشتر توضیح خواهیم داد . در جمهوری چک مدارس ابتدایی و دبیرستان می تواند دولتی ، خصوصی و یا مدارس وابسته به کلیسا باشد . در این کشور چهار سال دبیرستان اجباری نمی باشد . در جمهوری چک سیستم آموزش و پرورش بخش های جداگانه ای را شامل می شود ، در واقع چندین نوع مدرسه در این کشور وجود دارد که می توان با توجه به استعداد دانش آموز  یکی را انتخاب کرد . در حقیقت  این دوره ها  برای کسانی می باشد که توانایی بیشتری داشته و  می خواهند برای ادامه تحصیل تلاش کنند.

 

تحصیل در مدارس چک – دوره ابتدایی در مدارس چک

تحصیل در مدارس چک در دوره ابتدایی برای دانش آموزان رایگان می باشد  و به مدت نه سال طول می کشد . همان طور که در قسمت قبل اشاره شد ، در جمهوری چک سیستم آموزشی ،  در دوره ابتدایی دو مرحله را شامل می شود ؛ که در این  دوره مرحله اول پنج سال و مرحله دوم چهار سال است . مرحله اول پنج سال،  پوشش  دهنده آموزش رسمی می باشد .

در مدارس چک کلاس های دوره ابتدایی توسط یک معلم آموزش داده می شود ، البته  برخی اوقات یک معلم برای زبان خارجی و یا معلم تربیت بدنی نیز در مدارس ابتدایی حضور دارند . زبان تدریس در این دوره  زبان چکی است و دروس ریاضیات ، علوم رایانه ، تاریخ ، جغرافیا ، علم ، هنر ، موسیقی ، یک زبان خارجی ( معمولا انگلیسی ) ، تربیت بدنی و صنایع دستی را شامل می شوند .

دوره ابتدایی در مرحله دوم شامل چهار سال می باشد و در جمهوری چک آخرین مرحله اجباری در سیستم آموزشی به حساب می آید . در این مرحله دروس زبان و ادبیات چکی ، دو زبان خارجی ، ریاضیات ، علوم رایانه ، تاریخ ، جغرافیا ، مدنی ، فیزیک ، زیست شناسی ، شیمی ، موسیقی ، هنر ، تربیت بدنی و صنایع دستی را شامل می باشند . بعضی از این  دروس فقط در کلاس های هشتم و نهم اجباری هستند .

 

در جمهوری چک دانش آموزان  علاوه بر مدارس ابتدایی نه ساله ، می توانند در آکادمی هایی که شش ساله و یا هشت ساله هستند نیز به تحصیل بپردازند . تحصیل در آکادمی های هشت ساله شباهت زیادی به  دوره ابتدایی دارد و تقاضا برای آنها از آکادمی های شش ساله بیشتر می باشد . تحصیل در این آکادمی ها معمولا برای یک رشته مثلا تربیت بدنی و یا آکادمی زبان های خارجه به صورت تخصصی می باشند .

تحصیل در مدارس چک

تحصیل در مدارس چک

تحصیل در مدارس چک – دوره متوسطه یا دبیرستان در چک

بعد از اتمام  نه ساله  دوره ابتدایی ، دانش آموزان در مدارس متوسطه که ترکیبی از راهنمایی و دبیرستان می باشند به مدت چهار سال در چک تحصیل می کنند .در جمهوری چک بیش از ۸۰ درصد از فارغ التحصیلان مدارس ابتدایی بعد از کلاس نهم راهی مدارس متوسطه می شوند . مدارس متوسطه جایی است که در آن می توان به علوم تخصصی تر پرداخته می شود.

در جمهوری چک  مطابق با  سیستم آموزشی،  با تمام شده موفقیت آمیز  این دوره در سن ۱۹ سالگی دانش آموز می تواند مدرک  دیپلم را اخذ کند .

تحصیل در مدارس چک – امتحان جامع فارغ التحصیلی مدرسه در چک

در جمهوری چک دبیرستان های معتبر و  برجسته ، برای اینکه بتوانند ار رقبای خود در سطح آموزش پیشی بگیرند ،  تلاش می کنند که کیفیت آموزشی خود را در سطح بالایی  نگه دارند . بر اساس  سیستم آموزشی جمهوری چک آموز باید  بعد از آموزش کامل در دوره چهارساله دانش خود در یک امتحان جامع خروجی شرکت نماید که پیش نیاز درخواست برای دانشگاه و مدارس عالی  قبولی در این آزمون می باشد. نام این آزمون Maturita Test می باشد  و  متشکل از چند موضوع است که دروس  زبان و ادبیات چکی ، آزمون خواندن و دستور زبان ، امتحان نوشتن ادبیات ، ریاضی و یک زبان خارجی ( انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی ، اسپانیایی یا روسی ) با  در نظر گرفتن مهارت های نوشتاری ، شنیداری ، خواندن و صحبت کردن در سطح B1 ( چارچوب کلی اروپایی برای زبانها ) به علاوه دو موضوع اختیاری از سایر دروس  را شامل می باشد .

استاندارد این امتحانات توسط CERMAT تنظیم گشته  است . این آزمون از متقاضیان ۱۷ تا ۲۰ سال گرفته می شود و در صورتی که بتوانند در این آزمون قبول شوند، برای ثبت نام در دانشگاه  می توانند درخواست دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست