تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در مدارس سوئیس متقاضیان زیادی از سراسر دنیا دارد چرا که سوئیس در زمینه آموزش نیز همانند سایر زمینه ها ، یکی از بهترین کشورهای دنیا می باشد. کشور سوئیس همواره در رده ‌بندی برترین مدارس شبانه ‌روزی بین ‌المللی دنیا که توسط موسسات و مراکز آموزشی گوناگون انجام می ‌شود قرار گرفته است. در کشور سوئیس چهار-پنج مدرسه شبانه‌روزی جزو 10 مدرسه برتر جهان می باشند . در سوئیس نظام آموزشی بسیار متنوع می باشد و هر کانتون (استان) مختار تنظیم مقررات و قوانین مربوط به نظام آموزشی خود می باشد ولی همگی تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (SERI) سوئیس هستند. به این دلیل، تقویم آموزشی، ساختار آموزشی، روش‌ های تدریس و واحد های درسی در هر کانتون متفاوت می باشد.

در کشور سوئیس نظام آموزشی مانند اغلب کشورها، 12 ساله بوده و تمامی تحصیلات پایه از جمله دوره ابتدایی وراهنمایی و دبیرستان را پوشش می دهد. در کشور سوئیس مدارس بین‌ا لمللی ، غالب سیستم‌ های آموزشی متنوع و شناخته ‌شده در جهان را ارائه می دهند.

 

تحصیل در مدارس سوئیس – آموزش ابتدایی در سوئیس

 

در مدارس سوئیس آموزش ابتدایی بین 4 تا 6 سال متغیر می باشد. این تفاوت به سن شروع دوره ابتدایی و همچنین توانایی فرد برای پشت سر گذاشتن این دوره ها وابسته می باشد ولی در کل کودکان باید تا سن 12 سالگی دوره ابتدایی خود را تمام کرده باشند.

تحصیل در مدارس سوئیس- دوره  راهنمایی  در سوئیس  (Sekundarstufe I)

در کشور سوئیس دانش آموزان معمولا در 11 یا 12 سالگی وارد مدارس راهنمایی می‌شوند که به آنها Gymnasium یا Kantonsschule گفته می‌ شود. مدت این دوره معمولا 3 سال می باشد(به جز کانتون ایتالیایی‌ زبان سوئیس که به مدت چهار سال طول می‌کشد). در آخر هر سال تحصیلی، به دانش آموزان کارنامه داده می‌شود که بالاترین نمره در آن 6 می باشد  (نمره 4 ، سطح متوسط و زیر 4 ضعیف محسوب می گردد). پس از سه سال تحصیل در دوره راهنمایی، در سوئیس تحصیلات اجباری تمام می ‌شود. در اغلب کانتون ‌ها در این مرحله، به دانش آموزان مدرک خاصی اهدا نمی ‌شود.

 

تحصیل در مدارس سوئیس – دوره دبیرستان در سوئیس (Sekundarstufe II)

دانش آموزان بعد از 9 سال تحصیلات اجباری، وارد دوره دبیرستان می‌شوند. این دوره معمولابین 3 الی 4 سال طول می کشند که به دو بخش عمومی و فنی تقسیم می ‌شود. سه نوع دبیرستان  در کشور سوئیس وجود دارد که عبات اند از:

  1. دبیرستان‌ های فنی و حرفه‌ای (VET)

انتخاب بیشتر دانش‌آموزان در سوئیس بعد از پایان دوره راهنمایی، این نوع دبیرستان می باشد. در این مدارس دوره های آموزشی معمولا بین 2 تا 4 سال طول می‌ انجامند  و در نهایت دانش‌آموزان را برای حرفه ‌ای خاص آماده می‌ کنند.

  1. دبیرستان ‌های آی.بی (Baccalaureate)

بعد از پایان دوره راهنمایی حدود یک سوم دانش ‌آموزان نیز برای ادامه تحصیل به این دبیرستان ها راهی می شوند.  دانش‌آموزان به صورت عمومی در این دبیرستان ها ، برای پذیرش در دانشگاه ها آماده می‌ شوند. مدت این دوره معمولا 4 سال طول می باشد . اکثر  این دبیرستان ‌ها دارای آزمون ورودی و شرط معدل می باشند.

  1. دبیرستان ‌های تخصصی (PET)

حدود 5 درصد دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل انتخاب این مدارس را  انتخاب می‌کنند. این مدارس، دانش‌آموزان را برای رشته‌ای خاص و تحصیل در دانشگاه‌های تخصصی (PET) آماده می‌کنند، مثلا رشته‌های بهداشت و سلامت، مددکاری اجتماعی و دروس علمی-کاربردی در دانشگاه‌ها و کالج‌های PET.

تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در مدارس سوئیس – تحصیل در مدارس بین المللی در سوئیس

برای تحصیل در مدارس سوئیس از جمله مدارسی که هرساله میزبان افراد زیادی ،از داخل یا خارج از کشور هستند، مدارس بین المللی سوئیس می باشند. قابل ذکر است که ادامه تحصیل در این مدارس بین المللی  مستلزم پرداخت شهریه می باشد. با توجه به نوع این دانشگاه ها شرایط و هزینه تحصیل متغیر می باشد. اما برای سوئیس تبارها این هزینه ها بصورت رایگان می باشند.

 

تحصیل در مدارس سوئیس – زبان تحصیل در مدارس در سوئیس

زبان تحصیل در مدارس سوئیس  معمولا فقط  به یک زبان (آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی) آموزش داده می شوند. کودکان معمولا به مدرسه ای را انتخاب می کنند که به زبان مادری آنها صحبت می کنند. متقاضیان ادامه تحصیل در این مدارس به ارائه مدرک زبان نیازی ندارند و دانش آموزان می توانند در این مدارس از لحاظ زبان و یادگیری آن مهارت کافی را کسب کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست