تحصیل در مدارس آلمان

در آلمان سیستم تحصیل نسبت به کشورهای دیگر متفاوت می باشد ، در این کشور دانش آموزان عملکرد بالایی را به جامعه تقدیم می کنند. سطوح تحصیلات در آلمان در مقایسه با  سایر کشور ها نسبتا بالا می باشد، خصوصا در ریاضیات و علوم. بر اساس آخرین نظرسنجی، آلمان بین دانش آموزان 15 ساله در ریاضیات در رتبه 12 و  در علوم در رتبه 9 از میان 65 کشور و اقتصاد واقع شده است.  در این حال، در اغلب مدارس آلمانی بر موضوعات تحصیلی تاکید  می کنند ، ولی افراد خلاق و فعال تر در خارج از برنامه درسی اصلی قرار گرفته اند.

تحصیل در مدارس آلمان – دوره های تحصیلی در مدارس آلمان

  • دوره کودکستان : کودکان از سن 3تا 5 سال می توانند به صورت اختیاری در کودکستان حضور داشته باشند و هزینه  آن باید توسط والدین پرداخته شود. در مناطق شرقی آلمان در حد نیاز کودکستان وجود دارد در حالی که در اغلب مناطق غرب این کشور کودکستان ها نمی تواند پاسخگوی متقاضیان باشد و تعداد آن ها کمتر می باشد..

 

  • دوره ابتدایی

در کشور آلمان کودکان می توانند سن 5/5 تا 5/6 سالگی ( بسته به ماه تولدشان )تحصیل در مدرسه ابتدایی را آغاز کنند. در بعضی از ایالات کودکان در 5 سالگی می توانند در مدرسه ابتدایی مشغول به اموزش شوند اما این امر اجباری نمی باشد. کودک می تواند به علت مسائلی مانند سلامتی یا سایر ملاحظات ( نظیر رشد ناکافی ) رفتن  به مدسه را یک سال به تاخیر  بیاندازد.

تحصیل در مدرسه ابتدایی 4 سال به طول می انجامد. پس از این دوره والدین از طریق توصیه نامه ای از جانب معلمان فرزندشان در رابطه با نوع مدرسه ای که برای ادامه تحصیل فرزندشان مناسب می باشد مطلع می گردند.

  • دوره متوسطه

پس از 4 سال آموزش ابتدایی سه گزینه یا شاخه در دوره متوسطه پیش روی دانش آموز است:

  1. اولین شاخه Hauptschule یا دبیرستان عمومی نامیده می شود. این مدرسه متوسطه غیر اکادامیک برای کلاس های 5 تا9-10 می باشد.
  2. شاخه دوم ( Realsschule ) یا مدرسه متوسط نامیده می شود. این مدرسه متوسطه برای کلاس های 5 تا10 می باشد.
  3. شاخه سوم ( Gymnaasium ) نامیده می شود که نام دیگر آن مدرسه گرامر است. این مدرسه متوسطه  آکادامیک برای کلاس های تا 12-13 می باشد.
تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان – هزینه تحصیل در مدارس آلمان

اغلب دانش آموزان باید در پایان دوره مدرسه ابتدایی، در سن 10 سالگی، تصمیم بگیرند که یک رشته تحصیلی آکادمیک یا غیر آکادمیک را دنبال کنند، که این امر باعث شده است که یک نظام آموزش جداگانه در آلمان را ایجاد شود. هزینه های تحصیل در آلمان در مدارس دولتی رایگان می باشد. ولی خانواده های خارجی امکان دارد یک مدرسه بین المللی را برای تحصیل کودکشان در نظر بگیرند. البته  سن کودکان و طول دوره تحصیل در آلمان نیز باعث مسی شود که عزینه های تحصیل مقداری متغیر باشد.

تحصیل در مدارس آلمان – زبان تدریس در مدارس آلمان

در مدارس آلمان زبان تحصیل به زبان آلمانی می باشد . سطح تحصیلی دانش آموزان خارجی در هنگام ورود به آلمان ، بستگی به چگونه صحبت کردن  آنها  بستگی دارد. کودکانی که در خانه صحبت نمی کنند و در یک مهد کودک آلمانی حاضر نمی شوند ، اغلب کلاس  های اول و  یا دوم را تکرار می کنند. از آنجایی تعداد دانش آموزان غیر آلمانی در طول سال ها به طور مداوم در حال افزایش است ، برای تسهیل ادغام آنها  چندین سازگاری صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست