تاریخچه کشور سوئیس

اگر بخواهیم به بررسی تاریخ کشور سوئیس بپردازیم می توانیم بگوییم که سلت ها اولین قومی بودند که در سوئیس ساکن شدند تیره این قوم هلوتیا (Helvetia) نام دارد که قبل از تسلط رومیان بر سوئیس در کوهستان های ژورا و آلپ ساکن بودند و آنجارا هلوتیا نامیدند.

هلوتیا در سال 58 پیش از میلاد مسیح به تصرف ژولیوس سزار امپراطور روم در آمد و در قرن 5 میلادی ژرمن ها به این سرزمین وارد شده و در ساحل غربی رود آر ساکن شدند ، ژرمن ها به همراه اقوام بورکون (Burgun) و فرانک جامعه ای مستقل تشکیل دادند و در سال 639 میلادی دولتی را بنیان نهادن که بعدها فرانسه نامیده شد.

در سده نهم این کشور بین سوابیا (Swabia) و بورگوندیها (Burgundians) تقسیم شد و در سال های 1033 تحت نظارت امپراطوری روم وحدت پیدا کرد ، حکومت در قرن سیزدهم بین کنت ها و خاندان هابسبورگ و حکمرانان محلی تقسیم شده بود و در سال 1291 سه منطقه اوری که در حال حاضر سرزمین سوئیس را تشکیل می دهد و همچنین شوایتس (schweiz) و اولتروالدن (Ulterwalden) اتحادیه ای را تشکیل دادند که بعد ها کنفدرایسیون سوئیس نام گرفت.

تاریخچه کشور سوئیس – تاریخچه زبان و خط سوئیس

در قانون اساسی نوشته شده سوئیس به سه زبان رسمی و چهار زبان ملی یاد شده است که زبان های رسمی به ترتیب فرانسه ، آلمانی ، ایتالیایی می باشد در نتیجه می توان گفت که نام کشور سوئیس با سه اسم شناخته می شود شوایز به آلمانی ، سوئیس به فرانسه و سوایزر به ایتالیایی که تمامی قوانین سوئیس به این سه زبان نوشته می شود.

در حدود 70 درصد از مردم کشور سوئیس به شکل خاصی از زبان آلمانی صحبت می کنند که برخی آن را سوئیسی – آلمانی می دانند این زبان به این صورت است که حتی آلمانیان ساکن آلمان به سختی می توانند متوجه این زبان مردم کشور سوئیس بشوند ولی در بیشتر مناطقی که به این زبان صحبت می شود معمولا تلوزیون و رادیو از زبان رسمی آلمانی برای صحبت استفاده می کنند.

در حدود 20 درصد از مردم کشور سوئیس به زبان فرانسه صحبت می کنند و این زبان به نوعی زبان دوم این کشور می باشد و در حدود 10 درصد باقیمانده جمعیت این کشور نیز به زبان ایتالیایی صحبت می کنند که بیشتر در مناطقی دیده می شود که به کشور ایتالیا نزدیک است  .

تاریخچه کشور سوئیس – فرهنگ سوئیس

فرهنگ سوئیس در گذشته بیشتر تحت تاثیر همسایگان خود بوده است ولی در سال های گذشته با وجود تمایز در این فرهنگ ها رشد کرده است به طوری که بیشتر افراد سوئیس را از مراکز فرهنگی اروپای نمی دانند خانواده ها در کشور سوئیس کوچک می باشند و اغلب به این صورت هستند که در حدود یک یا دو فرزند دارند و مردم این کشور به در هنگاه ملاقات یکدیگر به هم دست می دهند و آداب احوالپرسی را رعایت می کنند سوئیس بیشتر به خاطر ماهیت بشر دوستانه اش شناخته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست