اطلاعات عمومی درباره سوئیس

سوئیس با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، کشوری می باشد در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه می باشد . این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع را دارد.

سوئیس کشوری می باشد  با سیاست جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل یافته است  که «کانتون» خوانده می‌شوند. پایتخت سوئیس شهر برن می باشد و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ می باشند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان می باشد و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفراز بالاترین‌ها در جهان می باشد. سوئیس کشوری چندزبانی می باشد  و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته شده است . سوئیس شامل سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است به طوری که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده ‌است.

در مقاله ” مزایای تحصیل در سوئیس” به طور مفصل درباره مزایای تحصیل در سوئیس اطلاعات کسب کنید .

این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی می باشد. یکی از دو دفتر اروپای سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار گرفته اند . تاسیس کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ ذکر شده است  و این روز در سوئیس تعطیل ملی می باشد .

  • تاریخ سوئیس

سلت‌ها اولین ساکنان سوئیس بودند. تیره ای از این قوم که هلوتیا(Helvetia)  نام دارند پیش از تسلط رومیان بر سوئیس، در کوهستان‌های ژورا و آلپ ساکن شدند و آنجا را هلوتیا نامیده اند. هلوتیا در سال ۵۸ پیش از میلاد به تصرف ژولیوس سزار امپراطور روم درآمد. در قرن پنجم میلادی، ژرمن‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر ساکن شدند. ژرمن‌ها و اقوام بورگون (Burgun) و فرانک جامعه‌ای مستقل تشکیل دادند. آنها در سال ۶۳۹ میلادی، دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نامیده شده اند. در سدهٔ نهم بین سوابیا (Swabia)و بورگوندیها (Burgundians) تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراطوری مقدس روم وحدت پیدا کردند. حکومت منطقه در قرن سیزدهم بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ) و حکمرانان محلی تقسیم شد. در سال ۱۲۹۱، سه منطقهٔ اوری (سرزمین فعلی سوییس) و شوایتس (schweiz) و اولتروالدن(Ulterwalden)  اتحادیه‌ای تشکیل شده اند  که اساس کنفدراسیون سوئیس قرار گرفته است.

  • جغرافیا سوئیس

سوئیس با مساحت ۴۱٬۲۸۵ کیلومتر مربع کشور تقریبی کوچکی است و با جمعیت ۷٫۵ میلیونی دارای تراکم جمعیت متوسطی به اندازه ۱۸۲ نفر در هر کیلومتر مربع  می باشد . این تراکم در مناطق جنوبی سوئیس که کوهستانی می باشد  کمتر از میانگین است درحالی که قسمت‌های شمالی پرتراکم‌تر است . سوئیس به‌طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم شده است : کوه‌های آلپ سوئیس، ناحیه «میتلاند» یا فلات سوئیس و کوه‌های ژورا در ناحیه شمال‌غربی و حوالی مرز فرانسه  است .

  • مردم سوئیس

جمعیت کشور سوئیس بالغ بر هفت و نیم میلیون نفر است. ۶۴٪ از این جمعیت زبان آلمانی زبان اولشان محسوب می شود  که این زبان در قسمتهای شمالی و مرکزی زبان اول می باشد . ۱۹٪ زبان فرانسوی زبان اولشان می باشد که اکثرا در غرب این کشور زندگی می کنند. ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن می گویند که غالبا در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آنها به زبان رومانش حرف می زنند  که در قسمت جنوب شرقی این کشور می باشند.

زبان آلمانی در سوئیس به عنوان زبان مادری مردم به حساب می آید، اما زبانی که آنان صحبت می کنند زبان آلمانیش نامیده می‌شود که دستور زبان و نوشتار مختلفی  دارد و ممکن می باشد بسیاری از آلمان زبانان این زبان را متوجه نشوند، اما مردم سوئیس به خصوص در شهرهای بزرگ زبان آلمانی را به خوبی می توانند صحبت کنند. تقریبا ۲۲٪ جمعیت سوئیس را مهاجران تشکیل می دهند . اکثرا مهاجرین به خاطر شغل راهی  کشور سوئیس می شوند . دین اکثر مردم این کشور مسیحیت است . ۴۳٪ از آنان کاتولیک ۳۵٪ آن ها پروتستان و ۲٪ آن ها ارتودوکس هستند . دین ۴٪ مردم نیز اسلام می باشد. بقیه نیز پیرو سایر دینها و یا بدون دین می باشند. سوئیس را با شکلات، پنیر، سیستم بانکداری، ساعت سازی و کوهستان هایش میشناسند .

توصیه شرکت آتیه آفرینان ایرانیان برای اقامت و تابعیت در سوئیس، مشاوره از مشاوران آتیه آفرینان ایرانیان و مطالعه مقاله ” اقامت در سوئیس” است .

  • فرهنگ سوئیس

در گذشته، فرهنگ سوئیس تحت تاثیر همسایگانش می باشد. ولی  در سال های اخیر با وجوه تفاوت، در آن رشد یافته هست.به طور عمومی، سوئیس را از مراکز فرهنگی اروپا نمی دانستند. خانواده‌ها  مادر سوئیس عموما کوچک هستند و والدین، اغلب یک یا دو فرزند دارند.حریم خانواده در این کشور بسیار مهم می باشد. بیشتر مردم سوئیس، هنگام احوالپرسی با همدیگر دست می دهند و آداب سنتی را رعایت می کنند. کشور سوئیس به خاطر ماهیت بشر دوستانه اش شناخته شده است.

سوئیس یک جمهوری فدرال در اروپا هست که در غرب و مرکز این قاره واقع شده است و با کشورهای ایتالیا و فرانسه و آلمان و اتریش و لیختن‌ اشتاین هم‌مرز می باشد. مردم این کشور به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی و رومانش حرف میزنند و تنها کشور دنیا می باشد که چهار زبان رسمی در آن صحبت می‌شود. افرادی که به زبان آلمانی صحبت می‌کنند بیشترین سهم از جمعیت سوئیس را به خود اختصاص داده‌اند ولی گویش ساکنان این کشور متفاوت از گویش مردم آلمان است. در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵ /۶۳ درصد از مردم سوئیس به زبان آلمانی صحبت می کنند  در حالی که ۵ /۲۲ درصد از مردم به زبان فرانسوی و ۱ /۸ درصد به زبان ایتالیایی حزف نمی زنند.
چهارمین زبان رسمی در این کشور زبان رومانش می باشد  و فقط ۵ /۰ درصد از جمعیت سوئیس به این زبان حرف میزنند. با این حال  این زبان هم به عنوان زبان رسمی در کشور سوئیس پذیرفته شده است ولی قوانین و متون اداری به این زبان نوشته نمی‌شود و تنها به سه زبان دیگر نگهداری می‌شود. نکته مهم این مساله این می باشد که دولت سوئیس موظف می باشد با این سه زبان ارتباط برقرار کند و تمامی قوانین و مکاتبات دولتی به هر سه زبان ترجمه و نگهداری می‌ شود.

سوئیس یک کشور مهاجرپذیر می باشد  و بالغ بر ۲۳ درصد از ساکنان این کشور را مهاجران تشکیل  شده اند. بخشی از این مهاجران سال‌های قبل به سوئیس آمده‌اند و فرهنگ و زبان خود را هم به این کشور آورده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست