آنچه ایرانی‌ ها از دیدن آن در آلمان تعجب می‌کنند؟!

آنچه ایرانی‌ها از دیدن آن در آلمان تعجب می‌کنند؟!

کشور آلمان از جهات مختلفی کشور شناخته شده ای است. وجود دانشگاههای رایگان، تحصیلات با کیفیت بالا ، تنوع فرهنگی، برخی از نکات برجسته ای هستند که کشور آلمان به خاطر آنها معروفیت و شهرت دارد. علاوه بر موارد گفته شده کشور آلمان جالب تر وجذاب تر از ان چیزی هست که شما تصور می کنید. در ادامه به نکات جالبی اشاره می کنیم که شاید با شنیدن آنها تعجب کنید.

مردم هر کشوری خصوصیات و رفتارهای خاص خود را دارند که البته برای خودشان خیلی هم عادی است. برای آلمانی‌ها فرقی نمی‌کند کجا هستند؛ در رستوران، اداره، کتابخانه و هنگام غذاخوردن. آن‌ها در هر جا که باشند در صورت نیاز و حتی با صدای بلند دماغشان را پاک می‌کنند. بسیاری از ایرانی‌هایی که حتی سال‌ هاست در آلمان ‌زندگی می‌کنند، هنوز با این موضوع مشکل دارند.
اگر خانه‌ای ماشین ظرف‌شویی نداشته باشد، آنگاه ظرف شستن آلمانی‌ها تماشایی است.هنوز هم برخی آشپز خانه‌‌ ها دو ظرف‌شویی دارند. ظرف را در آب گرم با چند قطره مایع ظرفشویی، می‌شویند و سپس در آب سرد فرو می‌کنند و در آخر با دستمالی آن را خشک می‌کند. برخی حتی ظرف را در آب سرد هم فرو نمی‌ کنند و با همان کف مایع ظرف شویی خشک می‌ کنند. ظرف‌ ها در زیر آب روان گرفته نمی‌شوند!

اگر فکر می‌ کنید آلمانی‌ هاشب‌ ها خانه نیستند، سخت در خطا هستید. آن‌ها از روشن‌ کردن چرا‌غ‌ های اضافی پرهیز می‌کنند و دائما در فکر صرفه‌ جویی در مصرف انرژی هستند.

آلمانی ها به حقوق اولیه بشر که همان آزادی است اعتقاد دارند، به همین دلیل فرار از زندان کار غیرقانونی محسوب نمی شود چرا که از نظر قانون آلمان هر انسانی حق دارد آزاد باشد.
آلمانی‌ها از امکان استفاده از صدها شبکه تلویزیونی و دیدن بهترین‌ و جدید‌ترین فیلم‌ها برخوردار هستند، اما شب یکشنبه بعد از اخبار ساعت هشت تقریبا همه آن‌ها فیلم جنایی و پلیسی “تا‌ت‌اُورت” (Tatort) ساخت آلمان را تماشا می‌ کنند.
اگر ندانید فکر می‌کنید که شوفاژ ساختمان خراب شده است. شب‌ ها، دیرهنگام و معمولا قبل از خواب، سیستم گرمایشی ساختمان برای صرفه‌ جویی در هزینه سوخت، بصورت اتوماتیک خاموش و صبح روز بعد دوباره روشن می‌ شود.
با بالش در پشت پنجره. پلیس آلمان در خیابان‌ها و محلات، به‌ویژه در شهرهای کوچک نیازی به دوربین مداربسته ندارد. خیابان‌ها تحت نظر و کنترل افراد مسن قرار دارند. برای آنهایی که نمی‌ دانند: اگر بالشی در پشت پنجره دیدید بدانید پیرمرد و یا پیرزنی از پشت این پنجره به بیرون نگاه می‌ کندکه فعلا در اینجا نیست!
هنوز هم بسیاری از آلمانی‌ ها هر صبح پس از بیدار شدن لحاف و بالش خود را در معرض هوای تازه قرار می‌ دهند. دیدن این صحنه در آلمان برای بسیاری از ایرانیان تعجب‌ آور است.
در جنوب آلمان جارو کشیدن و تمیز کردن راه‌ پله ساختمان هر هفته برعهده یکی از ساکنین آن ساختمان است. تابلو”کِر وُخه” برای خارجی‌ ها ساخته نشده است. این تابلو پشت در خانه به ساکنین وظیفه را یادآوری می‌ کند.

در شمال آلمان برای سلام کردن”آهوی”(Ahoi) و “موین، موین” (Moin, Moin) می‌ گویند. در جنوب کشور “سرووس” (Servus) و “گروس گوت” (Grüß Gott) گفته می‌شود. بقیه هم “هَلو” (Hallo) می‌گویند. تازه نحوه بیان همین “هَلو”هم این لغت را دارای معنی‌ های مختلف و حتی به ناسزا تبدیل می‌کند.
بر پله برقی‌ های آلمان هم قوانین راهنمایی و رانندگی حکم فرماست. بر روی بسیاری حتی نوشته شده “سمت راست بایستید، سمت چپ بروید!”
آلمانی‌ ها با وسواس عجیبی زباله‌ هایشان را تفکیک می‌کنند.
باور نکردنی است، اما آلمانی‌ ها وقتی ماست میوه می‌خورند، ظرف پلاستیکی آن را اول می‌ شورند و سپس به ظرف زباله می‌ سپارند.

سیگار کشیدن در اماکن عمومی ممنوع است، اما نوشیدن الکل همچنان قانونی است.

بیشتر تاکسی ها در آلمان مرسدس هستند، همچنین در این کشور تمام شدن سوخت اتومبیل در بزرگراه غیر قانونی است.

کشور آلمان با داشتن 400 باغ وحش دارای بیشترین تعداد باغ وحش در جهان است.

حفظ حریم شخصی در آلمان بصورت عجیبی رعایت می‌شود. در اتوبوس و قطار (اگر خالی‌باشند) مردم همیشه با فاصله از یکدیگر می‌ نشینند. در اماکن عمومی اگر صندلی کنار فردی خالی باشد، قبل از نشستن حتما سئوال می‌ کنند که آیا این صندلی خالی است؟ در ادارات،بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز هم که اصولا با یک خط بر روی زمین، فاصله فردی که کارش در حال انجام شدن است با دیگران تعیین شده است.
در آلمان تنوع گیج‌کننده وعجیبی در پخت نان وجود دارد. در این کشور بیش از هزار نوع نان پخته می‌شود.

 

گروه آتیه آفرینان ایرانیان مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

شماره تماس 02172207

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست