تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

اتریش کشوری واقع در قلب اروپا در میان رشته کوههای چشمگیر و زیبای آلپ این کشور دارای فرهنگ بسیار غنی اروپایی با متفکران مشهور مانند زیگموند فروید، لودویگ ویتگنشتاین و یا فرانتس کافکا، یا نوازندگان مانند ولفگانگ آمادئوس موتزارت. شهرهای مانند وین، سالزبورگ و یا اینسبروک اتریش، مکان های ایده آل برای دیدار با تاریخ، ادبیات، فلسفه و هنر این کشور بزرگ میباشند.

تحصیل در اتریش  این کشور با داشتن بسیاری از قویترین دانشگاهها شرایط استثنایی را برای کسانی که قصد ادامه تحصیل را دارند فراهم کرده است تحصیل در اتریش تقریبا رایگان بوده و زبان تدریس در دانشگاههای اتریش آلمانی و در بعضی از رشته ها انگلیسی می باشد.
اتریش دارای 18 دانشگاه و 110 موسسه آموزش عالی می باشد

 

دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش

امروز، آموزش عالی در اتریش دارای یک ساختار بسیار شبیه به بقیه اروپا با مقدمه ای از اعلامیه بولونیا است. همانند سیستم انگلستان گرفتن مدرک لیسانس یا کارشناسی حداقل سه سال زمان میبرد و گرفتن مدرک فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد یک تا دو سال میباشد.

گرچه دوره تحصیل در اتریش بین سه تا پنچ سال میباشد اما بسیاری از دانشجویان بیشتر از هفت سال نیز تحصیلاتشان طول میکشد و برای کارفرمایان اتریشی که دنبال نیروی کار هستند مدت زمانی که شما توانستید درستان را تمام کنید بسیار با اهمیت تر از نمراتی است که توانستید اتخاذ کنید.

دوره دکتری در اتریش

دوره دکتری در اتریش کمی متفاوت با سایر کشور ها است. دکترا حداقل دو سال بوده که شامل پایان نامه و شاید هم مقدار کمی course  باشد. مقاله دکتری باید بین 150 تا 300 صفحه و بصورت کتاب ارائه شود.

مدارس فنی عالی اتریش :

مراکز آموزش عالی در کشور اتريش شامل دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالي، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی دو تا سه ساله می باشد. مراکز آموزش عالی اتريش در زمينه هنر و موسيقی از قویترین مراکز هنری در اروپا و دنیا بشمار می آیند.
از سال 1994 ميلادی تا کنون در اتریش بيش از 40 مدرسه عالی فنی مجوز تاسيس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 4 ساله لیسانس (کارشناسی) برگزار می کنند. تفاوت مدارس عالی فنی اتریش با دانشگاه های  آن در کاربردی و حرفه ای بودن تحصيلات است. در پايان دوره ها دانشجو بايد يک دوره شش ماهه تا يک ساله کارآموزی را در مراکز گوناگون بگذراند. شرط ورود به مدارس عالی فني، همان شرط ورود به دانشگاه هاست و در مواردی مدارک حرفه ای نيز مورد توجه قرار می گيرند.
مدرک زبان آلمانی:

اکثر دانشگاههای اتریش به زبان آلمانی میباشند و برای ورود به دانشگاههای اتریش داشتن مدرک زبان آلمانی احتیاج است اما در صورت نداشتن مدرک زبان متقاضیان می توانند دوره زبان آلمانی را در اتریش در دانشگاه بگذرانند و ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش و ویزا الزامی نمی باشد.

شرایط تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش برای اخذ پذيرش در دانشگاه های اتريش متقاضی میبایست دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد و یا مدرک تحصيلی او در کشوری که آن را کسب کرده است  برای ورود به دانشگاه کافی باشد. به عبارت ديگر ديپلم دبیرستان به تنهايی قابل قبول دانشگاه های اتريش نيست و قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا دانشگاه آزاد) در رشته  و مقطع مورد نظر، را متقاضی باید دارا باشد.
دانشجويانی که در دانشگاه های ایران به تحصيل اشتغال دارند و یا داشته اند، بايد گواهی صادره از دانشگاه و ریزنمرات مهر و موم شده ی خود را ارايه دهند. در اين گواهی بايد منعکس باشد که فرد متقاضی از ادامه تحصیل منع نشده است.
تحصیل در اتریش مدارس عالی فنی در اتریش (Fachhochschulen - FH's)، دانشکده های هنرهای عالی اتریش، و دانشگاههای اتریش در بعضی از رشته ها (مانند پزشکی، داروسازی، اقتصاد و روانشناسی) امتحان ورودی دارند که شامل امتحان کتبی میشود و مصاحبه حضوری نيز برگزار می کنند. خود متقاضی باید در این امتحان شرکت کند.علاوه بر این مراکز آموزش عالی در اتريش سهمیه برای پذيرش دانشجوی خارجی دارند و برآوردن تمامی شرایط برای اخذ پذیرش به معنی دریافت بدون چون و چرای آن نمی باشد.
دانشجويان خارجی در اتریش بايد پس از ثبت نام در دانشگاه برای آموختن زبان آلمانی شرکت کنند و در اکثر موارد درصورت پایین بودن نمرات چهار سال دبیرستان در دروس اصلی و مرتبط با رشته  تحصیلی انتخاب شده، برای این دروس، يک دوره يک ساله تا دوساله ی پيش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) را بگذرانند.

دانشگاههای اتریش مورد تایید وزارت علوم ایران :

1.دانشگاه وین ( ممتاز )
2.دانشگاه گراتس ( ممتاز )
3.دانشگاه اینسبورک ( ممتاز )
4.دانشگاه سالزبورگ ( ممتاز )
5.دانشگاه تکنیک وین ( ممتاز )
6.دانشگاه تکنیک گراتس ( ممتاز )
7. دانشگاه لوین ( ممتاز )
8. دانشگاه بوکو وین ( ممتاز )
9.دانشگاه دامپزشکی وین ( ممتاز )
10.دانشگاه اقتصاد و تجارت وین ( ممتاز )
11.دانشگاه لینز ( ممتاز )
12.دانشگاه کلاگینفورت ( ممتاز )

دانشگاههای اتریش مورد تایید وزارت بهداشت :

1.دانشگاه پزشکی وین
2.دانشگاه پزشکی گراتس

هزینه تحصیل در اتریش:

هزینه های تحصیل در اتریش تقریبا رایگان می باشد . البته بسته به دانشگاه از ترمی 17 یورو تا 760 یورو از دانشجویان اخذ میگردد.
نکته : بعضی از دانشگاههای اتریش مانند گراتس این شهریه را در صورتی که دانشجویان ایرانی حداقل 9 واحد در ترم گذرانده باشد به صورت کامل بر میگرداند .

نکاتی در رابطه با ادامه تحصیل در اتریش:

1.اگر دانشجویی در ایران کارشناسی دانشگاه آزاد داشته باشد نمیتواند برای کارشناسی ارشد ناپیوسته اقدام کند بلکه باید کارشناسی ارشد پیوسته اقدام کرده و بعد از ورود به دانشگاه درخواست ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را دهد که آنجا معلوم می شود از کدام ترم کارشناسی می تواند شروع کند و پیوسته تا فوق لیسانس ادامه دهد .
2.افرادی که کارشناسی از دانشگاههای دولتی دارند می توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند . اما باز هم به خود دانشگاه در اتریش بستگی دارد زیرا سطح تحصیل اتریش نسبت به ایران یک سال جلوتر است . ممکن است تعدادی از واحدها را پذیرفته و از یک سال پایین تر تحصیلات را شروع کنند . بطور کلی باید مدارک تحصیلی به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات دانشجو تعیین کند که شخص از چه ترمی در اتریش میتواند ادامه تحصیل دهد.
3.برای مقطع دکترا خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در اتریش استاد راهنما پیدا شود.(موسسه آتیه آفرینان بطور تخصصی پرونده های دکتری را پیگیری می نماید )

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر،مشاوره رایگان با مشاوران موسسه و فارغ التحصیلان اتریش با دفتر مرکزی موسسه با شماره 021.22226777  تماس حاصل فرمایید